کدام ناهنجاری‌های جسمی با حرکات اصلاحی قابل درمان است؟

خبرگزاری ایسنا

دکتر محمد گل فشان، رئیس هیات پزشکی ورزشی قم، در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با ناهنجاری های جسمی و چگونگی درمان آن با حرکات اصلاحی، عنوان کرد: ناهنجاری‌هایی که ساختاری باشند با حرکات اصلاحی قابل درمان نیستند؛ اما ناهنجاری هایی که وضعیتی یا عضلانی باشند مثل کف پای صاف، زانوی پرانتزی و قوز را می‌توان با حرکات اصلاحی درمان کرد.

وی در رابطه با عواملی که در بروز این آسیب‌ها نقش دارند، بیان کرد:  تغذیه، سبک زندگی، اضافه وزن یا کاهش وزن، کمبود ویتامین D که باعث ناکارآمدی مفاصل می‌شود، می‌توانند در بروز این هنجاری ها تاثیر داشته باشند.

رئیس هیات پزشکی ورزشی قم ادامه داد: با رفع کمبود ویتامین‌ها و حذف الگوهای غلط زندگی مثل سبک نشستن قوز و قورباغه ( w)، نشستن نادرست روی مبل و… می‌توان از بروز ناهنجاری‌های جسمی پیشگری کرد.

وی اظهار کرد: سن درمان ناهنجاری‌های جسمی با حرکات اصلاحی متفاوت است؛ مثلا کف پای صاف تا قبل از پایان یافتن سن رشد است؛ اما بعضی ناهنجاری مانند شانه گرد تا سنین بالا هم قابل ‌درمان هستند.

گل فشان در رابطه با نشانه‌ها و علائمی که والدین باید جدی بگیرند و به درمانگر حرکات اصلاحی مراجعه کنند، تصریح کرد: علائم ناهنجاری‌ها با توجه به نوع ناهنجاری متفاوت است و بعضی ناهنجاری‌ها مانند شانه گرد، کف پای صاف و زانو ضربدری با چشم قابل تشخیص هستند.

کدام ناهنجاری‌های جسمی با حرکات اصلاحی قابل درمان است؟