جودو اصفهان در دوران پسا تعلیق

خبرگزاری ایسنا

این تعلیق که حتی باعث از دست رفتن سهمیه المپیک محمد محمدی بریمانلو شد نیز نتوانست جلوی انگیزه و اهداف جودوکاران اصفهانی را بگیرد تا جایی که میثم بنی طبا توانست به رتبه نخست مسابقات انتخابی قهرمانی تیم ملی نابینایان و کم‌بینایان برای اعزام به مسابقات برون مرزی دست یابد.

حمیدرضا و علیرضا پاپی، ملی‌پوشان اصفهانی به مدال برنز مسابقات جایزه بزرگ ۱۴۰۰ رسیدند و بانوان اصفهان نیز مقام دوم و سوم مسابقات جودو بانوان کشور در سال ۱۴۰۰و ۱۳۹۸ را کسب کردند. همه این‌ها نشان از توقف‌ناپذیر بودن این رشته رزمی ژاپنی در اصفهان دارد.

خبرنگار ایسنا در خصوص شرایط و اقدامات انجام شده در هیئت جودو اصفهان با حمید عصارزادگان، رئیس هیئت جودو استان اصفهان گفت‌وگو کرده که در ادامه می‌خوانید:

عملکرد هیئت جودو استان اصفهان در سال جاری چطور بوده است؟

با توجه به امتیازدهی فدراسیون به هیئت‌های استانی توانستیم رتبه نخست در کشور را کسب کنیم. سال گذشته تقریباً به تمام شهرستان‌های استان سر زدیم و ضمن قدردانی از زحمات آن‌ها برای رفع نیاز و تجهیزات اقدامات لازم انجام گرفت. در مسابقات کشوری جودو در بخش آقایان و به خصوص بانوان، نمایندگان اصفهان خوش درخشیدند. نمایندگان بسیار خوبی در مسابقات مختلفی از جمله قهرمانی نوجوانان، دانش‌آموزان، بزرگسالان، لیگ قهرمانان داشتیم که موفق به کسب مدال شدند.

هیئت جودو اصفهان در حوزه آموزش چه اقداماتی انجام داده است؟

با وجود محدودیت‌ها و شرایط کرونا در سال‌های اخیر و همچنین با گذشت حدود سه سال از تعلیق جودوی کشورمان توسط فدراسیون جودو جهانی، انگیزه‌ها برای حضور در مجامع بین‌المللی کاهش پیدا کرده، اما تلاش کردیم روند آموزش را متوقف نکرده و به صورت حضوری یا غیر حضوری ادامه دهیم.

تجربه برپایی روز جهانی جودو در اصفهان چگونه بود؟

آذرماه سال گذشته روز ملی جودو را با حضور استاندار، مدیرکل ورزش و جوانان، فرمانده سپاه پاسداران، رئیس فدراسیون جودو و…در محل میدان نقش جهان برگزار کردیم. به سبب ظرفیت‌های موجود و زیرساخت‌های جودو اصفهان، از بین تمام استان‌ها، اصفهان افتخار این میزبانی را کسب کرد که به لطف خدا توانستیم آن را باشکوه برگزار کنیم.

مسابقات بین‌المللی با توجه به تعلیق ۴ ساله جودو ایران از سوی فدراسیون جهانی چه شد و چه تبعاتی داشت؟

با توجه به شرایط تعلیقی، نتوانستیم در مسابقات بین‌المللی حضور داشته باشیم. البته فدراسیون در تدارک یک‌سری بازی‌های غیررسمی با کشورهای عراق و ترکیه است. تعلیق ظالمانه‌ای که به خاطر عدم رقابت ورزشکاران ما با رژیم صهیونیستی اسرائیل به مدت چهار سال برای تیم ایران از سوی فدراسیون جهانی اعمال شد و موجب لغو سهمیه المپیک ورزشکار ایرانی شد.

عملکرد هئیت جودو در راستای ارتقا سطح دانش داوری و مربیگری چه اقداماتی بوده است؟

دوره‌های زیادی برای سطح مربیان و داوران برنامه‌ریزی شد، به‌عنوان مثال استاد کیهان، به‌عنوان یکی از مطرح‌ترین مربیان پیشکسوت یک دوره سه روز آموزشی در اصفهان برگزار کردند. حدود یک ماه گذشته نیز دوره آموزشی داوری درجه۲ و۳ برگزار شد. همچنین هر هفته در یکی از شهرستان‌ها دورهمی پیشکسوتان را تدارک می‌بینیم.

در بخش قهرمانانی وضعیت اصفهان چگونه است؟

در بخش نابینایان و معلولان اقدامات خوبی انجام گرفت و  بنی‌طبا در بخش آقایان و علیرضایی در بخش بانوان صاحب مدال شدند. همچنین حمیدرضا و علیرضا پاپی، آهن‌فروش، نیک اقبال، فرامرزی و … از دیگر قهرمانان استان اصفهان هستند که در مسابقات لیگ جودو کشور حاضر خواهند شد و برادران پاپی، سجادی‌فر و نیک‌اقبال ملی‌پوشان اصفهانی تیم ملی جودو هستند.

حمایت و پشتیبانی از جودوکاران چطور انجام می‌شود؟

مصوبه‌ای در هیئت رئیسه وجود دارد که به هر ورزشکار مدال‌آور جایزه تعلق خواهد گرفت. تقریباً همه موارد انجام شده و موارد باقی‌مانده اجرا خواهد شد.

شرایط کیفی لیگ جودو را چطور ارزیابی می‌کنید؟

با توجه به همبستگی بالایی که در این رشته وجود دارد، موجب بالا رفتن کیفیت لیگ شده و با تلاش همگان شرایط لیگ جودو خوب و رو به ارتقا است.

جودو اصفهان چه روزهایی را می‌گذراند؟

اعتقاد دارم همه افراد حاضر در حوزه جودو از داوران و مربیان تا بازیکنان و پیشکسوتان باید بیش از پیش فعالیت کنیم، درست است که رتبه نخست کشوری هیئت‌های استانی را کسب کردیم، اما نباید به همین قانع شویم. باید جودو را وارد مدارس کرده و آموزش را از سنین پایین آغاز کنیم تا در آینده بتوانیم دست پر باشیم.

نونهالان و نوجوانان، هم و غم جودو اصفهان در ۱۴۰۱

در ادامه همایون طبایی، دبیر هیئت جودو استان اصفهان و از داوران بین‌المللی جودو دیگر سئوالات ما را پاسخگو بودند.

اقدامات و برنامه‌های هئیت برای سال ۱۴۰۱ چیست؟

در جاری تمام تمرکز ما بر رده نونهالان و نوجوانان است که با استعدادیابی بتوانیم آینده بهتری برای جودو رقم بزنیم. باتوجه به اینکه در حال حاضر جودو نیز به ورزش‌های درون مدرسه‌ای اضافه شده، در نظر داریم یک سالن اختصاصی برای جودو دانش‌آموزی ایجاد کرده و سه نفر از قهرمانان برای استعدادیابی در مدارس مشغول شوند، در نظر داریم استعدادهای کشف شده را برای پرورش جذب کرده و در سالن خانه جودو به‌صورت رایگان تحت نظر مربیان قهرمان قرار دهیم.

در بخش بزرگسالان چه برنامه‌هایی مدنظر است؟

مانند سنوات قبل جام رمضان در شب‌های ماه مبارک رمضان پس از افطار برگزار خواهد شد و پس از ماه رمضان نیز آزمون‌های ارتقا کمربند آغاز خواهد شد.

 کمی هم در مورد لیگ جودو و وضعیت نمایندگان اصفهان صحبت کنید.

جودوکاران اصفهانی سرباز هستند و در تیم‌های نیروی زمینی و رعد پدافند حضور دارند در واقع ورزشکاران اصفهانی در تیم‌های دیگر تقسیم شده‌اند.

اردو تیم ملی با حضور نمایندگان اصفهان چه زمانی برگزار خواهد شد؟

براتی‌فر و موسوی نمایندگان اصفهان در ارودهای نوجوانان و جوانان هستند و اردوی بزرگسالان نیز با هدایت یک مربی المپیکی ساکن ترکیه بعد از ماه رمضان برگزار خواهد شد.

شرایط جودو بانوان در اصفهان چطور است؟

جودوی اصفهان در بخش بانوان موفق به کسب مقام نایب قهرمانی شد و ۳ نفر از آن‌ها در اردو تیم ملی هستند. چند نفر از اعضا تیم نیز علاوه بر تمرینات جودو در رشته کوراش که قبلاً زیرمجموعه جودو بود و الان زیرمجموعه ووشو شده، تمرین می‌کنند تا به مسابقات برون مرزی اعزام شوند.

https://dailies.ir/06/04/2022/%d8%ac%d9%88%d8%af%d9%88-%d8%a7%d8%b5%d9%81%d9%87%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%be%d8%b3%d8%a7-%d8%aa%d8%b9%d9%84%db%8c%d9%82/