شمار بستری‌های کرونایی در گلستان به ۱۷۹ نفر رسید/ 4 شهر گلستان در وضعیت نارنجی قرار گرفت

خبرگزاری ایسنا

سعید گل فیروزی با اشاره به آخرین آمار مبتلایان به کرونا در گفتگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: در حال حاضر ۱۷۹ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان گلستان بستری هستند که از این تعداد ۵۵ نفر در بخش مراقبت های ویژه قرار دارند و 23 نفر از طریق دستگاه ونتیلاتور تنفس می کنند.

وی به رنگ بندی کرونایی شهرهای گلستان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر کردکوی تنها شهر با وضعیت آبی کرونایی است و شهر قرمز کرونایی در استان وجود ندارد، همچنین شهرهای بندرترکمن، بندرگز، علی آبادکتول و کلاله در وضعیت نارنجی کرونایی و شهرهای گرگان، گنبدکاووس، گالیکش، گمیشان، مراوه‌تپه، مینودشت، آزادشهر، آق‌قلا و رامیان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گلستان با بیان اینکه بستری کرونا در افراد واکسن نزده ۱۷ برابر بیشتر از واکسن‌زده‌ها است، ابراز داشت: افرادی که برای تزریق واکسن کرونا اقدام نکردند در اسرع وقت نسبت به تکمیل هر سه دوز واکسن کرونا اقدام کنند، تزریق واکسن کاهش مرگ و میر، کاهش تعداد بستری شدگان و عوارض بیماری کرونا را به دنبال دارد.

گل‌فیروزی بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی تاکید کرد و متذکر شد: با توجه به اتمام تعطیلات نوروزی و همچنین بازگشایی مدارس احتمالا اوج‌گیری دوباره کووید۱۹ وجود دارد، افزایش شماره مبتلایان کرونایی نتیجه ساده‌انگاری و کاهش دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی برخی افراد است.

وی با تاکید بر اینکه نباید روزهای سخت کرونایی را فراموش کنیم، بیان کرد: برخی از افراد با کاهش آمار بستری و فوتی‌ ناشی از کرونا تصور می کنند که کرونا دیگر تمام شده است حال آنکه این ویروس منحوس در سایه عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی و عدم تزریق واکسن دوباره خیز برمی دارد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گلستان به حضوری شدن آموزش‌ها و حضور دانش آموزان در مدارس اشاره کرد و متذکر شد: برای جلوگیری از شیوع کرونا رعایت پروتکل های بهداشتی، حفظ فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و تزریق واکسن کرونا در دانش آموزان و معلمان ضروری است، همچنین به منظور نظارت و راستی‌آزمایی اجرای پروتکل های بهداشتی در مدارس کارشناسان بهداشت محیط به همراه دیگر مسئولان ذی‌ربط از سطح مدارس بازدید می کنند.

https://dailies.ir/06/04/2022/%d8%b4%d9%85%d8%a7%d8%b1-%d8%a8%d8%b3%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%a9%d8%b1%d9%88%d9%86%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%af%d8%b1-%da%af%d9%84%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d9%87-%db%b1/