بهینه‌سازی مصرف کالا با طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها

خبرگزاری ایسنا

امیر طالبی، امروز ۵ خردادماه در جلسه معارفه مدیر کل جدید اداره کل غله و خدمات بازرگانی خراسان رضوی، اظهار کرد: یکی از اهداف بسیار مهم طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها، بهینه‌سازی مصرف کالاها است. ما به دنبال کاهش مصرف کالا نیستیم بلکه برای مصرف بهینه کالاها توسط مردم تلاش می‌کنیم. مسئولان ذی‌ربط در خراسان رضوی نیز باید توجه ویژه‌ای به بهینه‌سازی در مصرف کالاها داشته باشند.

وی افزود: درحال حاضر وضعیت واردات کالاهای اساسی در خراسان رضوی از شرایط مناسبی برخوردار نیست. عوامل مختلفی همچون تامین ارز، تامین کالا، لجستیک کالا، حمل و نقل و… شرایط را برای واردات در استان سخت‌تر می‌کند. کالاها با روش‌های سختی وارد کشور می‌شوند لذا در مصرف از آن‌ها باید کاملا مسئله بهینه سازی را رعایت نمود.

معاون بازرگانی خارجی شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران ادامه داد: خراسان رضوی از ظرفیت‌های ویژه‌ای برخوردار است که در صورت استفاده از آن‌ها شاهد بهبود وضعیت اقتصادی این استان خواهیم بود. برای فعال شدن ظرفیت لجستیک خراسان رضوی تلاش‌های متعددی صورت گرفت که خوشبختانه منتج به نتیجه نیز شد، اما تا کنون از این ظرفیت به اندازه‌ای که باید استفاده نشده است.

طالبی تصریح کرد: در خصوص واردات گندم از کشورهای همسایه هیچ مانعی وجود ندارد و این امر موجب بهبود شرایط اقتصادی استان نیز خواهد شد، اما برای واردات روغن ظرفیت لازم جهت ذخیره سازی در خراسان رضوی وجود ندارد. اگر ظرفیت لازم جهت واردات و ذخیره سازی روغن در استان ایجاد شود به زودی واردات روغن را نیز امکان پذیر خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: از مسئولان حاضر در گمرک خواهشمندم تمام تلاش خود را جهت تسریع و تسهیل امر واردات به نحو احسن انجام دهند. باید در خراسان رضوی به احیاء ظرفیت‌های موجود و شکوفا شدن اقتصاد به درستی پرداخته شود.

در ادامه این جلسه،حسن حسینی، رئیس انجمن صنفی کارخانجات آرد خراسان اظهار کرد: رسیدگی به مسائل و مشکلات در استانی مانند تهران با روش‌های بهتر و سرعت بیشتری صورت می‌گیرد، اما مشکلات سایر استان‌ها از جمله خراسان رضوی برای مسئولان ذی‌ربط، مانند تهران در اولویت قرار ندارد. در خراسان رضوی برای توزیع شکر موانع و دغدغه‌های گسترده‌ای وجود دارد که به توجه مسئولان نیازمند است. 

وی افزود: برای بهبود شرایط اقتصاد و سامان دادن به جامعه اقتصادی کشور، هیچ راهی به جز حذف ارز ترجیحی وجود نداشت و دولت اقدام بسیار خوبی در این زمینه انجام داد. در خصوص گندم نیز، دولت باید به دلالان بازار گندم و دیگر کسانی که باعث ایجاد ناامنی در بازار این کالا می‌شوند، توجه داشته باشد و تمام فشار خود را به کارخانجات آرد وارد نکند.

گفتنی است؛ در این مراسم وحیدرضا فریدونی به عنوان مدیرکل جدید اداره کل غله و خدمات بازرگانی خراسان رضوی منصوب شد.  

https://dailies.ir/27/05/2022/%d8%a8%d9%87%db%8c%d9%86%d9%87%d8%b3%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d9%85%d8%b5%d8%b1%d9%81-%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%a7-%d8%a8%d8%a7-%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d9%85%d8%b1%d8%af%d9%85%db%8c%d8%b3%d8%a7/