سهم‌های ریالی امروز ترمز بورس را کشیدند

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار سرمایه امروز به دلیل افت قیمت سهم‌های ریالی، قرمزپوش شد‌. این مساله در حالی رخ داده است که روند صعودی شاخص بورس و و جریان ورود پول پس از سه روز متوقف شد‌‌ و امروز سهامداران حقیقی پول خود را از بورس خارج کردند.

امروز قیمت سهام اغلب نمادهای بانکی کاهش یافت و گروه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری قرمزترین گروه بازار سهام بود، در کنار بانکی‌ها، اغلب نمادهای پالایشی و دارویی قرمزپوش شدند. در سوی دیگر بازار معدنی ‌ها سبزترین گروه بازار سهام در معاملات سه ‌شنبه بودند.

* 2 عامل رشد قیمت سهام در روزهای گذشته

در این‌باره محمدحسین طهمورثی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، می گوید: در کنار رشد قیمت‌های جهانی کامودیتی‌ها، کاهش ابهامات سیاسی و اقتصادی که بر بازار سایه انداخته بود از اصلی ‌ترین عوامل رشد قیمت‌‌ها و ورود سرمایه به بازار در روزهای گذشته بوده است، اما برخورد نمادهای بزرگ و شاخص ساز بازار سهام به مقاومت های موجود در نمودارهای تکنیکال آنها بازار را با افزایش عرضه مواجه کرده است.

وی ادامه داد: حذف دلار 4 هزار و 200 تومانی و کاهش شکاف میان دلار نیمایی و دلار بازار آزاد نیز از دیگر دلایل رشد قیمت سهام در روزهای گذشته بوده است.

میانگین خرید هر کد حقیقی در بازار امروز 25.1 میلیون تومان و میانگین فروش هر کد حقیقی نیز 23.9 میلیون تومان بوده است.

* ادامه تقابل های بورس و فرابورس

در پایان معاملات روز سه‌شنبه، شاخص کل بورس با کاهش 6 هزار و 264 واحدی نسبت به روز دوشنبه به رقم یک میلیون و 336 هزار و 642 واحد رسید. بازدهی شاخص کل بازار سرمایه پس از سه روز منفی 0.47 درصد شد.

شاخص کل هموزن بورس نیز با افت هزار و 167 واحدی در سطح 340 هزار و 344 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 47 واحد بالا آمد و در سطح 18 هزار و 145  واحد قرار گرفت.

* توقف ورود پول حقیقی به بازار سهام

امروز پس از سه روز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 303 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. روند پول حقیقی در 3 روز گذشته موجب ایجاد امیدواری میان سهامداران در زمینه خروج بورس از رکود شده بود.

در معاملات روز سه‌ شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام های فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران)، شبندر (شرکت پالایش نفت بندرعباس) و فزر (شرکت پویا زرکان آق دره) اختصاص داشت. بیشترین ورود پول نیز به نمادهای تجلی (تجلی توسعه معادن و فلزات)، خدیزل (بهمن دیزل) و فنفتح (حق تقدم صنایع تجهیزات نفت) تعلق داشت.

* کاهش ارزش معاملات و معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 8 هزار و 638 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 929 میلیارد تومان بود که 11 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می ‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام نیز افت کرد و با کاهش 26 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم سه هزار و 584 میلیارد تومان رسید.

فلزات اساسی، گروه‌های فراورده‌های نفتی، محصولات شیمیایی و خودرو و ساخت قطعات بیشترین ارزش معاملات بازار را داشتند.

* کاهش مازاد تقاضا در پایان معاملات

در پایان معاملات امروز، 258 نماد رشد قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 39 درصد بازار رشد قیمت داشتند. تعداد 50 نماد در جریان معاملات در صف خرید قرار گرفتند.

در جریان معاملات روز سه شنبه، ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 26 درصد افت کرد و در رقم 142 میلیارد تومان ایستاد.

امروز نمادهای غبشهر (شرکت صنعتی بهشهر)، غمارگ (شرکت مارگارین) و کاما (شرکت باما) بیشترین صف خرید را داشتند.

در پایان معاملات امروز،  394 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 60 درصد بازار افت قیمت داشتند. تعداد 30 نماد در جریان معاملات در صف فروش قرار گرفتند.

در جریان معاملات روز سه شنبه، ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز دوشنبه 35 درصد کاهش یافت و 45 میلیارد تومان شد. بدین ترتیب معاملات روز سه‌شنبه با مازاد تقاضای 97 میلیارد تومانی بسته شد.

بیشترین صف فروش نیز به سهم‌های غدشت (شرکت دشت مرغاب)، سدبیر (شرکت سرمایه گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان) و زشگزا (شرکت شیر و گوشت زاگرس شهرکرد) تعلق داشت.


سهم‌های ریالی امروز ترمز بورس را کشیدند