اصلاح نظام تعرفه‌گذاری برق به نفع امروز و نسل‌های آینده است/توقف یارانه پرمصرف‌ها گامی در جهت عدالت

خبرگزاری فارس :

 

سید مصطفی میرسلیم در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس ضمن اشاره به شروع اجرای مصوبه برقی دولت در حوزه تعرفه‌گذاری این حامل انرژی اظهار داشت: ایران یکی از پرمصرف ترین کشورها از لحاظ انرژی است و در واقع منابع نفت و گاز ما به جای اینکه برای تولید محصولات بادوام به‌کار گرفته شود، بیش از 90 درصد می‌سوزد و از خود آلودگی به جای می‌گذارد.

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات با هشدار نسبت به تداوم وضع موجود در حوزه انرژی گفت: با این روند ما تا چند سال آینده‌ باید گاز مورد نیاز خود را از دیگر کشورها وارد کنیم.

*انرژی مجانی ایران را به پرمصرف‌ترین کشور جهان تبدیل کرد

وی ضمن تشریح دلایل تبدیل شدن کشور به یکی از پرمصرف‌ترین کشورها افزود: دلیل اصلی این مسئله تقریبا مجانی بودن انرژی در کشور ما نسبت به دیگر کشورهای جهان است.

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اصلاح رویه موجود در حوزه نظام تعرفه‌گذاری حامل‌های انرژی به خصوص برق گفت: هرچه زودتر این روند معیوب به اتکاء قانون هدفمندی یارانه‌ها اصلاح شود، به نفع امروز ما و نسل‌های آینده است.

میرسلیم در بیان راهکارهای موثر به منظور گذار از وضع موجود و رسیدن به نقطه بهینه عنوان کرد: یکی از راه‌های حل این مسئله، عرضه انرژی به قیمت واقعی آن است، یعنی با احتساب ارزش انفال و هزینه‌های کشف و استخراج و پالایش و فرآوری و انتقال و هزینه تبدیل انرژی و توزیع در حامل‌هایی نظیر برق و سپس یارانه دادن به دهک‌های نیازمند متناسب با استحقاقشان می‌توان از شرایط موجود گذر کرد.

*تعرفه‌گذاری یارانه انرژی روش نادرستی است

وی ادامه داد: بنابراین اعطای مجانی و یارانه‌ای انرژی روش نادرستی است و دولت باید هزینه واقعی انرژی را از همه وصول کند ولی آن هزینه را به گروه‌های نیازمند، متناسب با استحقاقشان عودت دهد و حتی به منظور تشویق برای کم‌مصرف‌ها جایزه نیز در نظر بگیرد.

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی در تشریح نتایج اجرای چنین راهکارهایی نظیر توقف پردات یارانه، به‌خصوص برای پرمصرف‌ها گفت: به این ترتیب حساب دخل و خرج کاملا شفاف و اداره کشور به تحقق عدالت نزدیکتر خواهد شد.

میرسلیم در بیان یکی دیگر از شیوه‌های موثر در حوزه انرژی کشور گفت: روش بهتر در بخش انرژی، سرمایه‌گذاری برای انرژی تجدیدپذیر و پاک است که متاسفانه به‌دلیل عرضه بسیار ارزان سوخت تاکنون، ما در زمینه تولید و توزیع انرژی تجدیدپذیر عقب مانده ایم.


اصلاح نظام تعرفه‌گذاری برق به نفع امروز و نسل‌های آینده است/توقف یارانه پرمصرف‌ها گامی در جهت عدالت