رشد سهام شاخص‌ساز با ورود پول حقیقی‌ها به بورس

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار سرمایه در حالی سال 1401 را آغاز کرد که شاخص‌های عملکردی این بازار روند صعودی خود را ادامه داد و سهامداران خرد را همچنان امیدوار به روزهای آینده نگه داشت.

در پایان معاملات روز شنبه، 6 فروردین سال جاری همه شاخص های عملکردی بازار روندی که در روزهای پایانی سال 1400 روند صعودی داشتند را ادامه دادند و همین مساله به نظر می‌رسد سهامداران را برای انجام معاملات در سال جاری ترغیب کرده است. به عبارت دیگر، شاخص‌های بازار سهام در اولین روز کاری سال 1401 رشد کردند و تابلوی بورس سبزپوش شد. همچنین برای سومین روز معاملاتی متوالی شاهد ورود سرمایه حقیقی به بازار سهام بودیم.

بازار سرمایه در حال حاضر درگیر مقاومت در نیمه کانال 1.3 میلیون واحدی است و با رشد امروز، این مقاومت نیز شکسته شده و تبدیل به یک حمایت شده است.

بازدهی سه برابری شاخص کل در مقابل شاخص کل هم‌وزن نشان می‌دهد نمادهای شاخص ساز رشد بیشتری از نمادهای کوچک بازار داشته‌اند.

روز شنبه قیمت سهام تمام نمادهای گروه «فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای» افزایش یافت و پالایشی‌ها سبزترین سهم‌های بازار در اولین روز کاری سال 1401 بودند.

* رشد شاخص‌های عملکردی بورس

شاخص کل بورس در پایان معاملات روز شنبه با رشد 23 هزار و 526 واحدی به عدد یک میلیون و 390 هزار و 777 واحد رسید و بازدهی مثبت 1.72 درصدی را به ثبت رسانده است.

شاخص کل هموزن نیز در جریان معاملات امروز دو هزار و 275 واحد رشد کرد و به شاخص 350 هزار و 544 واحد رسید. بازدهی این شاخص نیز مثبت 0.65 درصد بوده است. همچنین شاخص کل فرابورس 175 واحد بالا آمد و در سطح 18 هزار و 553 واحد قرار گرفت.

* افزایش ارزش معاملات و ارزش معاملات خرد

ارزش کل معاملات بورس با کاهش 5 درصدی نسبت به آخرین روز کاری سال 1400، به 6 هزار و 420 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 589 میلیارد تومان بود که 9 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد نیز با رشد 29 درصدی نسبت به آخرین روز کاری در سال گذشته، به سه هزار و 814 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات خرد نسبت به کل معاملات حدود 59 درصد بوده است.

* ورود پول حقیقی به بازار سهام به سومین روز رسید

جریان ورود پول حقیقی به بازار سهام سومین روز خود را پشت سر گذاشت. خالص تغییر مالکیت حقوقی‌ به حقیقی امروز نیز مثبت شد و 191 میلیارد تومان پول وارد بازار سرمایه شد. البته این میزان پول ورودی نسبت به آخرین روز کاری سال گذشته کاهش 33 درصدی داشته است.

نمادهای شپنا (پالایش نفت اصفهان)، فولاد (فولاد مبارکه اصفهان) و شتران (پالایش نفت تهران) بالاترین میزان ورود پول حقیقی را به ثبت رساندند و سهم های خساپا (سایپا)، خودرو (ایران خودرو) و خبهمن (گروه خودروسازی بهمن) نیز بیشترین خروج پول را تجربه کرده‌اند.

* رشد مازاد تقاضا در بازار سهام

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 410 نماد رشد قیمت را تجربه کردند، یعنی 69 درصد بازار رشد قیمت داشتند. 76 نماد در جریان معاملات امروز در صف خرید قرار گرفتند.

ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 43 درصد افت کرد و در رقم 429 میلیارد تومان ایستاد.

امروز نمادهای ورنا (شرکت سرمایه گذاری رنا)، وساپا (شرکت سرمایه گذاری سایپا) و زکشت (شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت) بیشترین صف خرید را داشتند.

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 180 نماد کاهش قیمت داشتند، یعنی 30 درصد بازار افت قیمت را ثبت کردند. 11 نماد در جریان معاملات امروز در صف فروش قرار گرفتند.

ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل افزایش یافت و 10 میلیارد تومان شد. بدین ترتیب معاملات روز شنبه با مازاد تقاضای 419 میلیارد تومانی بسته شد.

بیشترین صف فروش نیز به سهم های ثاباد (شرکت توریستی و رفاهی آبادگران ایران)، کماسه (شرکت تامین ماسه ریخته گری) و خکمک (شرکت کمک فنر ایند امین) تعلق داشت.


رشد سهام شاخص‌ساز با ورود پول حقیقی‌ها به بورس