رشد 21 درصدی حق بیمه شخص ثالث

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری فارس، نرخ دیه کامل یک فرد در ماه‌های عادی برای سال جدید 600 میلیون تومان و در 4 ماه حرام (رجب، ذی‌القعده، ذی‌الحجه و محرم) مبلغ 800 میلیون تومان در نظر گرفته شده است که از سوی رئیس قوه قضائیه به شرکت‌های بیمه اعلام شد.

با توجه به اینکه نرخ دیه کامل یک فرد مهم‌ترین عامل برای تعیین حق بیمه شخص ثالث خودروها و وسایل نقلیه به شمار می‌رود، در این زمینه عباسیان‌فر، مدیرکل برنامه‌ریزی و فنی بیمه مرکزی اعلام کرد با توجه به افزایش نرخ دیه، حق بیمه شخص ثالث نسبت به سال گذشته باید 25 درصد افزایش یابد، اما با توجه سیاست دولت برای کنترل قیمت‌ها و کاهش فشار اقتصادی به مردم، قبل از اینکه افزایش دیه اعلام شود، در شورای عالی بیمه که متولی تعیین حق بیمه است، بحث شد. هر عددی که قوه قضائیه برای نرخ دیه کامل اضافه کند، حق بیمه کمتر از آن افزایش یابد. بنابراین با مصوبه شورای عالی بیمه حق بیمه شخص ثالث که یک نوع بیمه اجباری است را‌‌‌‌‌‌‌‌ نسبت به سال گذشته 21 درصد افزایش دادیم.

وی تأکید کرد: هنگامی که نرخ دیه بالا می‌رود به همان نسبت تعهدات شرکت‌های بیمه‌ای در مقابل بیمه‌شوندگان افزایش می‌یابد و باید حق بیمه را‌‌‌‌‌‌‌‌ هم با همان تناسب افزایش دهیم، اما برای کاهش بار تورمی و رعایت حال مردم نرخ حق بیمه شخص ثالث را‌‌‌‌‌‌‌‌ با افزایش 21 درصدی اعلام کردیم.

مدیرکل برنامه‌ریزی و فنی بیمه مرکزی در مورد اینکه نرخ حق بیمه چه میزان است، گفت: این نرخ‌ها طبق جداول مشخص به شرکت‌های بیمه‌ای ابلاغ شده است، زیرا به تناسب نوع وسیله و میزان تخفیف‌هایی که دارد حق بیمه آن تغییر می‌کند.  حق بیمه شخص ثالث برای خودروهای گروه سواری،‌ گروه بارکش، اتوکارها، موتورسیکلت‌ها متفاوت است. متداول‌ترین سواری یعنی خودروی پیکان و پراید با کمترین حق بیمه امسال 2.7 میلیون تومان حق بیمه شخص ثالث خواهد داشت، البته به طور میانگین هر بیمه گذار بین 30 تا 40 درصد از تخفیف بیمه‌ای هم برخوردار است.

به گزارش فارس، با همه این اوصاف طبق برآوردها حدود یک میلیون خودرو در کشور فاقد بیمه هستند و همچنین از حدود 12.5 میلیون موتورسیکلت فقط حدود 2 میلیون موتورسیکلت بیمه شخص ثالث دارند و درواقع این وسایل نقلیه برای صاحبان خود خطرات بسیاری به همراه دارند. همچنین بر اساس اعلام مدیران بیمه مرکزی کسانی که خودروی خود را‌‌‌‌‌‌‌‌ تا آخر سال 1400 بیمه شخص ثالث کرده‌اند، نیازی به خرید الحاقیه نیست، اما برای افزایش پوشش مالی می‌توانند الحاقیه جدید خریداری کنند و کسانی که از ابتدای سال جاری بیمه‌نامه خودرو خریداری می‌کنند، بر اساس نرخ دیه جدید باید خریداری کنند و پوشش خسارت‌های مالی آنها نیز نسبت به سال گذشته افزایش خواهد یافت.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌


رشد 21 درصدی حق بیمه شخص ثالث