خیز مخالفان سوری برای کسب کرسی دمشق در اتحادیه عرب

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه العربی الجدید، ائتلاف به اصطلاح مخالفان سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد که یک هیئت به ریاست سالم المسلط، رئیس این ائتلاف طی امروز به قاهره سفر می‌کند.

طبق این بیانیه، هدف از این سفر دیدار با احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب اعلام شده است.

در بیانیه این ائتلاف آمده است: این سفر به مدت سه روز ادامه خواهد داشت و طی آن راه‌های فعال‌سازی نقش اعراب در روند سیاسی سوریه به منظور دستیابی به یک گذار سیاسی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

 المسلط نیز در سخنانی پیش از سفر به قاهره در این باره بر اصرار اپوزیسیون سوریه بر برقراری بهتر روابط با کشورهای عربی به دلیل نقش مؤثر و قابل توجه این مسئله در سوریه تاکید کرد.

وی گفت: به نقش مؤثر عربی در سوریه چشم دوخته‌ایم و اتحادیه عرب نیز باید به مسئولیتش در قبال ملت سوریه پایبند باشد.

المسلط در ادامه هرگونه ازسرگیری روابط عرب‌ها با نظام سوریه را “غیر قابل قبول” خواند و گفت که دلایل اخراج نظام سوریه از اتحادیه عرب همچنان پابرجاست.

هیئت سیاسی ائتلاف مخالفان سوریه نیز در بیانیه‌ای دیگر با چشم‌پوشی از نتایج آخرین انتخابات ریاست جمهوری در این کشور و رأی قاطع ملت این کشور به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه مدعی شد که “این ائتلاف نماینده قانونی ملت سوریه است و کرسی سوریه در سازمان ملل باید به این ائتلاف داده شود”!

این ائتلاف همچنین از سازمان ملل خواست که مشروعیت بین‌المللی نظام سوریه را از آن سلب و نماینده دولت این کشور در این سازمان را اخراج کند.

در این بیانیه آمده است: حمایت بشار اسد از روسیه و رأی آن علیه قطعنامه محکومیت حمله روسیه به اوکراین در مجمع عمومی سازمان ملل، بیانگر تبعیت آن از نظام پوتین است و این رأی بیانگر نظر ملت سوریه که حامی ملت اوکراین هستند، نیست.

هیئت سیاسی ائتلاف “مخالفان سوریه” در ادامه همچنین مدعی شد: اینکه کرسی سوریه در سازمان ملل در اختیار نظام قرار گرفته، “غیر قانونی” است و باید هرچه سریع‌تر اقدامات لازم در این راستا انجام شود!

خیز مخالفان سوری برای کسب کرسی دمشق در اتحادیه عرب