فیصل مقداد: غرب وحشی قادر به خویشتنداری نیست

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه در مصاحبه با المیادین در دهمین سالروز جنگ علیه سوریه گفت: سوریه در معرض یک جنگ تروریستی قرار گرفت اما پایداری کرد و پیروز شد.

وی به رژیم صهیونیستی هشدار داد که سوریه قطعا پاسخ خواهد داد. مقداد تأکید کرد: ما قادر به پاسخ به تجاوزات اسرائیل هستیم. ما خودمان درباره پاسخ به حملات اسرائیل تصمیم می‌گیریم. تجاوز اسرائیل به سوریه بعد از تجاوز تروریستی داعش رخ داد. این مسئله‌ای است که وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که نشان‌دهنده هماهنگی دقیق میان این دو است.

وی افزود: ما تنها زمانی آسوده‌خاطر می‌نشینیم که تمام خاک کشورمان را آزاد کنیم. ما نمی‌گوییم که کاملا آزاد شده‌ایم، گروه‌های تروریستی همچنان هستند.

مقداد تأکید کرد: نظام ترکیه به حمایت از گروه‌های تروریستی در سوریه از طریق نقض منشور سازمان ملل ادامه می‌دهد. اشغالگران آمریکایی به غارت منابع نفتی و گندم در جزیره سوریه (مناطق شمال سوریه) ادامه می‌دهند. سوریه مصمم به آزادی تمام خاک خود است. اشغالگران آمریکا همچنان در شمال شرق سوریه هستند و در شمال سوریه عملیات عضوگیری وجود دارد.

وی گفت: سوریه مایل به تقویت فعالیت مشترک عربی است. باید اولویت‌های عربی تغییر کند. من معتقدم کشورهای عربی زیادی هستند که از سوریه و بازگشت آن به اتحادیه عرب حمایت می‌کنند. باید روابط کشورهای عربی برای توسعه در کشورمان اصلاح شود. مقاومت لبنان در قلب ما جایگاه والایی دارد. ما زمانی آرام می‌گیریم که روابط میان کشورهای عربی و ایران برقرار شود چراکه ایران دشمن اعراب نیست.

وزیر خارجه سوریه گفت: سفر نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل به مسکو ماهیت نازی اسرائیل و دفاع از نازیسم جدید را ثابت می‌کند.

فیصل مقداد درباره بحران اوکراین هم گفت: ما در کنار روسیه هستیم چراکه غرب وحشی دیگر قادر به خویشتن‌داری و کنترل خود نیست. ما در کنار روسیه ایستادیم چراکه غرب از تروریسم در سوریه حمایت کرد و اگر پایداری سوریه نبود، غرب کل جهان را گرفته بود. غرب اوکراین را به عضویت در ناتو و اتحادیه اروپا تشویق کرد و از نازیسم حمایت می‌کند. روسیه کشور بزرگی است و اهداف خود را در اوکراین محقق خواهد کرد. غرب به حمایت از نازی‌های جدید در اوکراین و گروه‌های تروریستی برای اجرای دستورکارهای سیاسی و سلطه بر جهان ادامه می‌دهد.

https://dailies.ir/08/03/2022/%d9%81%db%8c%d8%b5%d9%84-%d9%85%d9%82%d8%af%d8%a7%d8%af-%d8%ba%d8%b1%d8%a8-%d9%88%d8%ad%d8%b4%db%8c-%d9%82%d8%a7%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d9%87-%d8%ae%d9%88%db%8c%d8%b4%d8%aa%d9%86%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/