پنتاگون: روسیه در تلاش برای جذب سوری‌ها برای جنگ اوکراین است

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گاردین، سخنگوی پنتاگون روز دوشنبه تایید کرد که روسیه در حال استخدام “شبه‌نظامیان سوری” با تجربه در جنگ‌های چریکی و شهری برای جنگ در اوکراین است.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت: “معتقدیم که گزارش‌های مرتبط با استخدام جنگجویان سوری توسط ارتش روسیه برای تقویت قوای نظامی این کشور در اوکراین صحت دارد.”

پیشتر یک مقام دفاعی ارشد آمریکا گفته بود که مشخص نیست ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه چه تعداد سوری‌ را جذب کرده است اما “از نظر ما قابل توجه است که او باور دارد که به اتکا به نیروهای خارجی نیاز دارد.” این مقام همچنین افزود که فعلا هیچ مدرکی دال بر اینکه “شبه‌نظامیان سوری” به اوکراین رسیده باشند، وجود ندارد.    

این اقدامات روسیه پیشتر در وب‌سایت خبری سوری به نام دیرالزور۲۴ گزارش شد. براساس گزارش این نشریه مستقر در سوریه، روسیه به نیروهای داوطلب از این کشور بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار پول پیشنهاد می‌دهد تا به مدت شش ماه به اوکراین بروند و به عنوان نگهبان مشغول کار شوند. در همین گزارش آمده است که نیروهای شرکت روسی واگنر “در حال تجهیز کردن عوامل سوری خود است که در جنگ لیبی در کنار خلیفه حفتر، فرمانده ارتش “ملی” لیبی جنگیدند و می‌خواهند آنها را به اوکراین اعزام کنند.”

براساس گزارش وال استریت ژورنال، یک مقام آمریکایی گفت که مشخص نیست چه تعداد شبه‌نظامی جذب شده‌اند، اما برخی از آنها وارد روسیه شده و برای ورود به جنگ آماده می‌شوند. همچنین طبق گفته رمضان قدیروف، رهبر چچن، روسیه همچنین “نیروهای چچنی را در اوکراین مستقر کرده است.”

همچنین پنتاگون اعلام کرد، هنوز هیچ نشانه‌ای مبنی بر مشارکت نیروهای بلاروسی در حمله روسیه به اوکراین یا حتی تدارکات آنها برای چنین حضوری دیده نمی‌شود. با این حال پیشتر گزارش‌هایی درباره اعزام آنها منتشر شده بود.

براساس اعلام پنتاگون، اخباری از جذب “شبه‌نظامیان خارجی” در شرایطی منتشر می‌شود که حملات روسیه علیه کی‌یف تقریبا راه به جایی نبرده است. یک مقام ارشد دفاعی آمریکا گفت: ما پیشرفت زیادی نمی‌بینیم. این نتیجه ترکیبی از مقاومت اوکراینی‌ها و چالش‌های داخلی درون نیروهای روسی است.

با توقف پیشروی زمینی، پنتاگون می‌گوید: روس‌ها بیشتر به حملات راکتی و موشکی از راه دور اتکا کرده‌اند. در نتیجه مناطق غیرنظامی بیشتر هدف قرار می‌گیرند اما پنتاگون فعلا نمی‌تواند مشخص کند که آیا این کار غیرعمدی است یا عمدی.

پنتاگون: روسیه در تلاش برای جذب سوری‌ها برای جنگ اوکراین است