محافظت دولت بایدن از مقام‌های آمریکایی دخیل در ترور سردار سلیمانی

باشگاه خبرنگاران جوان :

محافظت دولت بایدن از مقام‌های آمریکایی دخیل در ترور سردار سلیمانی

دولت کنونی آمریکا با استناد به ۲ گزارشِ ادعایی مبنی بر تهدید ایران علیه چند مقام دولت پیشین به ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ» که در ترور سردار شهید «قاسم سلیمانی» نقش داشتند، حفاظت از این مقام‌ها را آغاز کرده است.

شبکه خبری سی‌بی‌اس مدعی است که به دو گزارش دست پیدا کرده که «تهدید‌های جدی و موثق» از سوی ایران علیه «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه وقت آمریکا، و «برایان هوک» نماینده سابق دولت آمریکا در امور ایران، را تأیید می‌کند.

براساس این گزارش‌ها دولت آمریکا در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ از این دو مقام آمریکایی حفاظت ۲۴ ساعته کرده است. گفته می‌شود در جلساتی که مایک پمپئو حضور دارد حفاظت از او بسیار مشهود است و توجهات را جلب می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا گزارشی از بررسی‌های خود برای چنین تهدید‌هایی ارائه کرده که در آن «برایان مک‌کئون» معاون وزیر خارجه آمریکا، مدعی ارزیابی تهدید‌هایی علیه پمپئو و برایان هوک است.

طبق گزارش این خبرگزاری ۲ مقام فعلی و ۳ مقام سابق آمریکایی تأیید کردند که ایران عامل خارجی این تهدید‌ها است، اما درباره جزئیات تهدیدات در ارزیابی‌های ارائه شده به کنگره توضیحی داده نشده است.

سپهبد قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران روز سوم ژانویه سال ۲۰۲۰ (در ۱۳ دی سال ۹۸) در نزدیکی فرودگاه بغداد به دست آمریکایی‌ها ترور شد. ترور سپهبد سلیمانی به دستور مستقیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا صورت گرفت و واکنش‌های بین‌المللی زیادی را به همراه داشت.

باشگاه خبرنگاران جوان بین‌الملل ایران

محافظت دولت بایدن از مقام‌های آمریکایی دخیل در ترور سردار سلیمانی