خودداری آمریکا از محکوم کردن اعدام‌ها در عربستان

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری المیادین، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی از محکوم کردن اعدام ۸۱ فرد در عربستان خودداری کرد.

ند پرایس در این کنفرانس مطبوعاتی از پاسخ به سؤال یک خبرنگار مبنی بر اینکه آیا واشنگتن پس از اجرای احکام اعدام با مقامات ریاض تماس گرفته است یا خیر خودداری کرد.

وی به گفتن این جمله بسنده کرد که مقامات واشنگتن همچنان نگران تضمین محاکمه عادلانه در عربستان سعودی هستند.

پرایس ادامه داد: نمی‌توان درباره زمان تماس با عربستان سعودی صحبت کرد، اما ما درباره نگرانی‌های حقوق بشری خود با آنها صحبت کرده‌ایم.

وزارت کشور عربستان شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که ۸۱ نفر را به اتهام “تروریسم و افکار و عقاید انحرافی” اعدام کرده است. در بین این اعدامی‌ها، اسامی هفت شهروند یمنی و یک سوری نیز دیده می‌شود.

در این بیانیه آمده است: «گروه‌های جنایتکار از مسیر حقیقت خارج شده و امیال خود را جایگزین آن کرده و گام‌های شیطانی را در پیش گرفتند و افکار انحرافی و سایر روش‌ها و عقاید انحرافی را پذیرفتند».

دولت سعودی هر ساله شمار زیادی از مخالفان آل‌سعود را با هدف مقابله با آزادی بیان و به بهانه مبارزه با تروریسم به مجازات‌های سنگین و اعدام محکوم می‌کند.

عربستان طی سال‌های اخیر بسیاری از مخالفان خود را به بهانه‌های واهی اعدام یا زندانی کرده است؛ گستره اعدام‌ها در عربستان از شهروندان این کشور هم فراتر رفته است و شمار زیادی از اتباع دیگر کشورها را نیز شامل شده است.

شیخ نمر باقر النمر، روحانی برجسته شیعیان عربستان یکی از برجسته‌ترین زندانیان سیاسی این کشور محسوب می‌شد که در سال ۱۳۹۳ به اتهام انتقاد از آل‌سعود و اقدام علیه امنیت ملی این کشور اعدام شد.

خودداری آمریکا از محکوم کردن اعدام‌ها در عربستان