تأکید ریاض و آنکارا بر آغاز دوره جدید همکاری‌ها

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی چهارشنبه شب با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه دیدار کرد.

دو طرف پس از این دیدار بیانیه‌ مشترکی صادر و تأکید کردند که در این دیدار بر عزم ریاض و آنکارا برای آغاز دوره جدید همکاری‌های دوجانبه اعم از همکاری سیاسی، اقتصادی، نظامی و امنیتی و گسترش رایزنی‌ها و همکاری در مسائل منطقه‌ای به منظور تقویت صلح و ثبات منطقه تأکید شد.

به نوشته روزنامه «القدس العربی»، اردوغان و بن سلمان همچنین فرصت‌های سرمایه‌گذاری و گسترش ارتباطات، امکان توسعه تجارت متقابل و رفع موانع بر سر راه آن را بررسی کردند.

دو طرف همچنین زمینه‌های همکاری دفاعی به منظور «تأمین منافع دو کشور و کمک به تضمین امنیت و ثبات منطقه» را بررسی کرده و به تبادل دیدگاه درباره پرونده‌های منطقه‌ای و بین‌المللی دارای اهتمام مشترک پرداختند.

در بیانیه مذکور آمده است که این دیدار در فضایی صمیمانه برگزار شد و دو طرف بر عزم خود برای توسعه همکاری‌ها تأکید کردند.

سفر بن سلمان به ترکیه برای اولین بار پس از ترور «جمال خاشقچی» ستون‌نویس روزنامه «واشنگتن‌پست» صورت می‌گیرد. 

جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد محمد بن سلمان ولی‌عهد عربستان سعودی در اکتبر سال ۲۰۱۸ در کنسولگری ریاض در استانبول به طرز فجیعی قتل رسید. مقام‌های آنکارا در واکنش به این قتل، دادگاهی غیابی برای محاکمه عاملان ترتیب دادند و این موضوع به همراه برخی دیگر از مسائل، روابط ترکیه و عربستان سعودی را به شدت تیره کرد. دولت آمریکا در گزارشی که درباره این قتل منتشر کرد، اعلام کرد این قتل با دستور مستقیم محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی انجام شد.

با این حال، همزمان با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات در ترکیه، رجب طیب اردوغان از تمایل خود برای بهبودی روابط با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به‌ویژه عربستان سعودی خبر داد.

در آستانه سفر اردوغان به عربستان سعودی بود که یک دادستان ترکیه‌ای از دادگاهی در این کشور خواست تا محاکمه غیابی مظنونان سعودی قتل جمال خاشقچی را متوقف کند.

پس از این درخواست، دادگاهی در ترکیه‌ حکم توقف محاکمه غیابی عاملان قتل ستون‌نویس روزنامه آمریکایی واشنگتن پست و همچنین واگذاری آن به دادگاه‌های عربستان را صادر کرد.


تأکید ریاض و آنکارا بر آغاز دوره جدید همکاری‌ها