پکن: پلتفرم گروه ۲۰ بحث در مورد اقتصاد است نه بحران اوکراین

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، روز پنجشنبه، کشورهای گروه ۷ اعلام کردند که روسیه نباید از نهادهای مالی بین المللی، از جمله صندوق بین المللی پول (IMF) و بانک جهانی وجوه دریافت کند و همچنین از مشارکت روسیه در مجامع بین المللی، از جمله نشست های گروه ۲۰، صندوق بین المللی پول و بانک جهانی منع شود.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در یک نشست توجیهی در واکنش به بیانیه کشورهای گروه ۷ علیه روسیه گفت: “ما بیانیه مربوطه کشورهای گروه ۷ را مورد توجه قرار دادیم. گروه ۲۰ و سازمان های بین المللی مربوطه بسترهایی برای بحث درباره مسائل مالی و اقتصادی بین المللی هستند، نه مشکل اوکراین.”

خروج وزیران دارایی انگلیس و کانادا از نشست صندوق پول

اما وزرای دارایی انگلیس و کانادا در اعتراض به حمله روسیه به اوکراین هنگام سخنرانی هیات روسی از نشست صندوق بین المللی پول در واشنگتن خارج شدند. ریشی سوناک، وزیر دارایی انگلیس پیش از ترک نشست، حمله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به اوکراین را حمله به قوانین و هنجارهایی توصیف کرد که بنیاد و راه و رسم زندگی اقتصادی کشورهاست.

مدیر بانک انگلستان نیز که روز چهارشنبه بابت دلیلی مشابه از نشست گروه ۲۰ در واشنگتن خارج شد، گفت: هیچ مماشاتی برای روسیه به دلیل مشکلات اقتصادی ناشی از حمله به اوکراین وجود ندارد.

گروه ۲۰ شامل کشورهای غربی است که روسیه را به ارتکاب جراین جنگی متهم کرده‌اند اما دیگر کشورهای عضو شامل چین، اندونزی، هند و آفریقای جنوبی از پیوستن به تحریم‌های غربی علیه مسکو امتناع کرده‌اند.

وزرای دارایی گروه ۲۰ و روسای بانک مرکزی این کشورها در حاشیه نشستی به ریاست صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در واشنگتن به بررسی اوضاع جنگ در اوکراین، امنیت غذایی و احیای کشورها از کرونا پرداختند.

کریستیا فریلند، وزیر دارایی کانادا پس از بازگشت به نشست به صورت مستقیم وزیر دارایی روسیه را خطاب قرار داد که به صورت مجازی در این نشست حضور داشت و گفت: امروز که جنگ شما، ما را فقیرتر می‌کند، شنیدن سخنان شما پوچ است.

وی افزود: جنگ شما باعث افزایش قیمت مواد غذایی می‌شود و باعث گرسنگی مردم می‌شود. جنگ شما باعث افزایش قیمت انرژی می‌شود. جنگ شما باعث تورم می‌شود که آسیب پذیرترین قشر را متضرر می‌کند.

صندوق بین‌المللی پول: کمک به اوکراین آری، اما در قالب کمک مالی

کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول گفته است برای آن که از انباشته شدن بدهی سنگین و پیچیده‌تر شدن وضعیت کی‌یف پس از جنگ جلوگیری شود، پشتیبانی مالی از اوکراین باید «تا حد امکان» در قالب کمک انجام شود، نه وام.

خانم جورجیوا همچنین درباره هزینه بسیار بالا برای بازسازی اوکراین پس از جنگ با وجود اقساط وام‌ها، هشدار داد. او همچنین تاکید کرد که دولت کی‌یف از زمان آغاز جنگ تا کنون از نظر سیاست‌های کلان اقتصادی و ثبات مالی، «کاری سترگ» انجام داده است.

جورجیوا اظهار داشت تخمین زده می‌شود که در ۲ تا ۳ ماه آینده، تقریباً ۵ میلیارد دلار در ماه برای حفظ دولت و اقتصاد اوکراین در بحبوحه جنگ مورد نیاز است.

وی روز چهارشنبه گفته بود مقامات اوکراینی به صندوق بین‌المللی پول گفته‌اند که برای ادامه فعالیت اقتصادی در کشورشان دست کم در ماه‌های آینده، به ۵ میلیارد دلار در ماه نیاز دارند.

زلنسکی: اوکراین برای جبران ضررهای اقتصادی جنگ به ماهانه ۷ میلیارد دلار کمک نیاز دارد

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین می‌گوید کشورش به دنبال تهاجم نظامی روسیه و برای جبران ضررهای اقتصادی این جنگ به ماهانه هفت میلیارد دلار کمک نیاز دارد. 

وی افزود که کشورش به «صدها میلیارد دلار» نیز برای «بازسازی» احتیاج خواهد داشت.

بانک جهانی و دولت اوکراین یک میزگرد وزرا که در آن برخی کشورها حضور داشتند، برای بحث در مورد حمایت از اوکراین برگزار کردند.

زلنسکی در نشستی که از طریق ویدئو کنفرانس در آن شرکت کرد، درباره خسارات ناشی از حمله روسیه به اوکراین صحبت کرد.

زلنسکی با بیان اینکه مدارس، دانشگاه‌ها، بیمارستانها، مشاغل و زیرساختها در سراسر کشور ویران شده‌اند، گفت: محاصره بنادر دریای سیاه توسط روسیه بر صادرات اوکراین و امنیت غذایی جهان تأثیر گذاشته است.

زلنسکی افزود: “ما به ۷ میلیارد دلار در ماه برای جبران ضررهای اقتصادی نیاز داریم.” 

زلنسکی با اشاره به اینکه جامعه بین‌المللی باید روسیه را از موسسات مالی بین‌المللی مانند صندوق بین‌المللی پول (IMF) و بانک جهانی حذف کند، از همه کشورها خواست روابط خود را با مسکو قطع کنند.

دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی در سخنرانی خود در این نشست اعلام کرد که خسارت فیزیکی به ساختمان‌ها و زیرساخت‌ها در اوکراین در اثر حمله روسیه به حدود ۶۰ میلیارد دلار رسیده است و با ادامه جنگ این رقم افزایش خواهد یافت.

مالپاس یادآوری کرد که در حال حاضر بیش از ۳ میلیارد دلار برای حمایت از تداوم خدمات اساسی دولت اوکراین بسیج کرده‌اند.

پکن: پلتفرم گروه ۲۰ بحث در مورد اقتصاد است نه بحران اوکراین