جوانترین زندانی سیاسی عربستان آزاد شد

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، سازمان اروپایی-سعودی حقوق بشر به شبکه «سی‌ان‌ان» اعلام کرد که «مرتجى قریریص» که از سوی حقوقدانان و فعالان حقوق بشر به عنوان «جوان‌ترین زندانی سیاسی» در عربستان سعودی شناخته می‌شود، روز گذشته (جمعه) آزاد شده است.

طبق گزارش پایگاه خبری «روسیا الیوم»، پرونده مرتضی قریریص برای اولین‌بار در یک گزارش اختصاصی منتشر شده در سال ۲۰۱۹ برجسته شد و جزئیات چگونگی دستگیری او توسط مقامات سعودی در زمانی که او سیزده‌ساله بود فاش شد. این جزئیات سه سال پس از متهم شدنش به شرکت با یک دوچرخه در تظاهراتی طی تحولات بهار عربی ۲۰۱۱ منتشر شد؛ او در ده سالگی دستگیر و زندانی شد.

شبکه سی‌ان‌ان در گزارش‌ خود افزود: «پس از نزدیک به ۴ سال بازداشت موقت و قبل از تولد ۱۸ سالگی او، کیفرخواستی مبنی بر توصیه به اعدام ارائه شد و دادستان‌ها ادعا کردند که قریریص به یک گروه تروریستی افراط‌گرا وابسته است».

این شبکه با توضیح اینکه مرتجی در حین ارتکاب جرائمی که به آن‌ها متهم می‌شود، تنها ۱۰ سال داشته است، اذعان کرد: «قریریص با خانواده‌اش به بحرین سفر می‌کرد که نیروهای مرزی عربستان سعودی او را در مسیر ملک‌فهد که دو کشور را به هم مرتبط می‌کند، بازداشت کردند».

آزادی این جوان عربستانی در حالی صورت گرفت که سران سعودی در سال ۲۰۲۰، در بخشی از فرمان‌های سلطنتی خود اعلام کرده بودند مجازات اعدام را برای افرادی که در سنین خردسالی مرتکب جرم شده‌اند لغو خواهند کرد.

م


جوانترین زندانی سیاسی عربستان آزاد شد