افزایش ۴۷ درصدی مصدومان چهارشنبه‌سوری

باشگاه خبرنگاران جوان :

خالدی گفت: افزایش آمار مصدومان حوادث مربوط به شب چهارشنبه آخر امسال بی سابقه است،۶۳درصدقطع عضو، ۹۵ درصد سوختگی و۵۶ درصد آسیب چشم نسبت به سال گذشته در کشور افزایش یافته است.

آذربایجان شرقی، تهران و قزوین در صدر آسیب‌های چهارشنبه سوری

او می‌گوید: استان‌های آذربایجان شرقی، تهران و قزوین بیشترین آمار آسیب‌های چهارشنبه سوری را ثبت کرده‌اند.

 افزایش ۴۷ درصدی مصدومان چهارشنبه سوری

سخنگوی سازمان اورژانس کشور افزود: مصدومان چهارشنبه سوری نسبت به سال گذشته افزایش ۴۷ درصدی داشته است.تا کنون ۱۱ هموطن در حوادث مرتبط با چهارشنبه سوری جان خود را از دست دادند.متأسفانه از اول بهمن ماه تا کنون ۴۸۶ نفر بر اثر حوادث چهارشنبه سوری مصدوم شدند. در یک ساعت اخیر ۴۵ مصدوم به این عدد اضافه شده است و تعداد مصدومان تاکنون ۴۸۶ نفر شده است.

 خالدی ادامه داد: ۱۷۰۰ پایگاه به صورت مستقیم درگیر حوادث مرتبط با چهارشنبه آخر سال هستند. در صورتی که ما این توانمندی را می‌توانیم برای بیماران قلبی و تنفسی بگذاریم. تمامی مراکز درمانی توسط معاون وزارت بهداشت برای پذیرش بیماران آماده باش داده شده است. برخی از موارد را شاید با هزینه بتوان جبران کرد، ولی برخی دیگر مانند قطع عضو قابل جبران نیست.

او می‌گوید: در وزارت بهداشت مرکز هدایت عملیات و بحران داریم به طوری که اطلاعات و آمار استخراج می‌ کنند. نزدیک به ۲۰ درصد از آمار مربوط به آذربایجان شرقی، ۱۸ درصد مربوط به استان تهران و نزدیک به ۱۵ درصد مربوط به استان قزوین است.

به گفته سخنگوی سازمان اورژانس کشور در راستای مراسم چهارشنبه آخر سال دستورالعملی به تمام دانشگاه‌ها مبنی بر تجهیز ملزومات مربوط به این حوادث ابلاغ شده است. درخصوص قطع عضو و سوختگی‌ها آموزش‌های لازم به تمام پرسنل داده شده است.

خالدی افزود: ۳۳۰۰ پایگاه برای نوروز آماده شده است. از فردا طرح سلامت نوروزی آغاز خواهد شد. از ۱۷۰۰ پایگاه شهری استفاده خواهیم کرد. آمبولانس در میادین پرتردد مستقر هستند. در چهارشنبه آخر سال مجبوریم بین ساعت ۶ تا ۹ شب موتور آمبولانس‌ها را از رده عملیاتی خارج کنیم.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: از ابتدای بهمن‌ماه سال جاری تا ساعت ۱۹ تعداد ۵۵۰نفر مصدوم و‌فوت شده اند که از این تعداد ۴۴۸ نفر به صورت سرپایی درمان و ۱۸ نفر در بیمارستان‌ها بستری و متاسفانه یک نفر فوت شده است.

 هیچ ماده محترقه بی‌خطری وجود ندارد

او می گوید: هیچ ماده محترقه بی‌خطری وجود ندارد،۸۵ درصد مصدوم‌ها کسانی هستند که مواد محترقه استفاده کرده‌اند. ۱۵ درصد مصدوم‌ها عابران هستند.مردم حتما از معابر اصلی تردد کنند و اگر داخل خودرو هستند، شیشه‌های خودرو بالا باشد.بیشتر مصدوم‌ها با مواد محترقه دست‌ساز آسیب می‎‌بینند. دلیل آن هم اینکه آنها نمی‌توانند ترکیب مواد شیمیایی را مدیریت کنند. هیچ ماده محترقه بی‌خطری وجود ندارد.

باشگاه خبرنگاران جوان علمی پزشکی بهداشت و درمان

افزایش ۴۷ درصدی مصدومان چهارشنبه‌سوری