مطالبه ما راه اندازی قرارگاه‌های جهادی در وزارتخانه‌ها است

خبرگزاری فارس :

 

گروه سیاسی خبرگزاری فارس، امیر طهماسبی: یکی از اقداماتی که به برکت انقلاب شروع شد و ثمرات زیادی هم به دنبال داشته، اردوهای جهادی است. گروه های جهادی بدون هیچ چشمداشتی در حال خدمت به مردم مناطق محروم هستند و برای آبادانی و از بین بردن فقر تلاش می کنند و شاید هم برای همین باشد که معاندین و رسانه های معاند به دنبال آسیب رساندن به وجهه مردمی حرکت عظیم جهادی هستند.

هرساله در ایام نوروز گروه های مختلف جهادی به مناطق محروم کشور سفر می کنند تا با استفاده از تعطیلات این ایام گره گشای مشکلات محرومان باشند. بر همین اساس برای اینکه به صورت شفاف تر در جریان چیستی و چرایی اردوهای جهادی قرار بگیریم با اسماعیل احمدی مسئول «جبهه جهادی منتظران خورشید» به گفت و گو پرداخته ایم که مشروح این گفت وگو در ادامه آمده است.

فارس: برای شروع در مورد فعالیت های «جبهه جهادی منتظران خورشید» و اقدامات این مجموعه جهادی توضیحاتی بفرمائید.

احمدی: جبهه جهادی منتظران خورشید از سال ۱۳۸۱ تشکیل شد. ما سه اصل نوآوری، جریان سازی و الگو آفرینی را برای تشکیل این گروه در نظر گرفتیم.

هم اکنون یکصد و پنجاه نفر هستیم که همراه با فرزندان به دویست نفر هم می رسیم که اعضای گروه در همه برنامه های جهادی با خانواده حاضر می شوند.

منطقه هدف ما پنج استان است که شامل ۱۴۰ روستا می شود و این روستاها جمعیتی بالغ بر ۱۰ هزار نفر دارند.

ما در حوزه های هنری، ورزشی، بهداشت و درمان، عمران، فرهنگ، آموزش، اشتغال و مطالبه گری فعال هستیم و تاکنون بالغ بر ۱۱ هزار متر مربع بنا ساخته ایم. اعم از مسجد، مدرسه،  خانه نیازمندان و….

همچنین از سوی گروه «جبهه جهادی منتظران خورشید»  تا کنون بالغ بر ۷۰ هزار نفر خدمت پزشکی درحوزه های دندانپزشکی، چشم پزشکی، ارتوپدی، قلب و عروق، زنان، اطفال، مامایی ارائه شده است.

تهیه و توزیع صدها جهیزیه و ۱۰ هزار سبد معیشتی هم از دیگر اقدامات این گروه جهادی است.

فارس: چرا اردوی جهادی؟ پس دولت چه کاره است؟

احمدی: برخلاف آن چیزی که کاپیتالیسم و مارکسیسم بیان می‌کنند که یا خصوصی سازی به معنای شرکت های چند ملیتی صورت بگیرد و یا دولت باید متصدی تمام کارها باشد، الگوی سومی در اسلام داریم که بر مشارکت مردم تاکید دارد الگوی اسلامی به ما می گوید که مردم باید در ساختن سرزمینشان نقش آفرینی کنند، در پاسخ به سوال چرا اردوی جهادی باید گفت چون مردم یک سرزمین، برای تعالی کشورشان باید آستین ها را بالا بزنند و معطل دولت ها نباشند.

البته اگر اقدامات ما در عرض دولت باشد و در راستای تخریب دولت گام بر دارد و یا موازی کاری صورت گیرد غلط است اما بنابر فرمایشات رهبر انقلاب اردوی جهادی کمک به کارآمدی دولت است گروه های جهادی به عنوان چشم بینای دولت نقش آفرینی می کنند. دولت ها خیلی از نواقص را نمی‌توانند ببیند از طرفی با محدودیت در نیروی انسانی و مشکلاتی از این دست مواجه هستند.

 

 

ما در اردوی جهادی به مناطق مختلف سر می زنیم، پای حرف مردم می نشینیم، مشکلات را می بینیم و به عنوان زبان گویا به دولت ها انتقال می دهیم.

شاهد هستیم خیلی از کشورها از اردوهای جهادی ما الگو برداری کرده اند که به عنوان مثال می توان به جوانان عراقی و افغانستانی اشاره کرد.

فارس: نحوه همکاری دستگاههای مختلف با گروههای جهادی چگونه است؟

احمدی: همه دستگاه ها به یک اندازه با گروه های جهادی همکاری نمی کنند برخی بیشتر پای کار هستند و برخی کمتر، متاسفانه به دلیل این که بیشتر مسئولین ما ظرائف و ویژگی های کار با مردم را نمی دانند چگونگی ارتباط برقرار کردن با مردم و گروه های مردمی را نیز بلد نیستند.

گروه های جهادی بدنه فعال مردم هستند عده ای جوان توانایی و تخصصشان را بدون هیچ چشم داشتی به محرومین تقدیم می کنند مواجهه با این جوانان فرق می کند، اگر قولی داده شود که در پی آن عملی نباشد نمی توان با این بچه ها ارتباط برقرار کرد، البته از آقای دکتر مخبر معاون اول رئیس جمهور تشکر می کنم که اخیرا به استانداران، معاونان و وزرا ابلاغ کردند با توجه به برقرار بودن اردوهای جهادی در ایام تعطیلات نوروز، از این عزیزان حمایت کنید که این اتفاق موجب دلگرمی گروه‌های جهادی را فراهم کرد.

فارس: پیشنهاد مشخص تان برای پشتیبانی از گروه های جهادی چیست؟

احمدی: راهکارهای مختلفی وجود دارد شورای عالیه جهاد سازندگی اقدام خوبی است که انجام شده، نهادهای زیر نظر رهبر انقلاب مثل ستاد اجرایی فرمان امام، بسیج و سپاه درحال خدمت رسانی هستند و یکی از مطالبات ما این است که دبیرخانه ای برای هماهنگی سازمان‌های خدمت رسان وجود داشته باشد.

شورای عالی جهاد سازندگی می تواند به عنوان هماهنگ کننده به ایفای نقش بپردازد، شورای عالی جهاد سازندگی ۷ عضو حقیقی دارد که دغدغه ما غالب شدن اعضای حقوقی است.

 

 

مطالبه بعدی ما راه اندازی قرارگاه‌های جهادی در همه وزارتخانه هاست کسی که مسئول قرارگاه‌های جهادی در وزارتخانه ها است با توجه به شناختی که از فعالیت‌های جهادی دارد امکانات وزارتخانه متبوعش را در راستای خدمت بیشتر گروه های جهادی به مردم قرار دهد.

فارس: در فضای مجازی از آمدنیوز و شبکه من و تو تا برخی چهره های معلوم الحال  و حتی گروهک های تروریستی علیه شما و گروه جهادی تان موضع گرفته اند؛ به نظر شما علت اصلی چیست؟

احمدی: اردوهای جهادی مقدمه ای است برای رسیدن به روحیه جهادی چرا که حضور در شرایط سخت اردوهای جهادی تحمل کردن شرایط دشوار و در عین حال خدمت کردن به مستضعفین باعث می شود تا قدرت نعمات موجود را بیشتر و بهتر بداند.

برای ساخته شدن باید سختی دید، تاکسی سختی نبیند ساخته نمی شود بنابراین اردوهای جهادی به دلیل شرایط سختی که دارند مقدمه ای هستند برای برای اینکه در تمام امور زندگی جنبه جهادی افراد تقویت شود که این خود باعث می گردد تا نسبت به سایرین متمایز باشند.

جوانان جهادی برای اینکه در امورات روزانه خود به صورت انقلابی کار می کنند  باعث شکوفا شدنه عرصه‌های فعالیتشان  می شوند،  به همین جهت ضد انقلاب به این حرکات هجمه وارد می کند.

باید بدانیم اگر زمانی دشمن از ما تعریف کرد راه را اشتباه رفته ایم، به همین جهت افتخار می کنیم که مورد حمله دشمنان نظام قرار گرفته ایم.

فارس: ضعف اصلی گروه های جهادی را در چه می بینید؟

احمدی: لازم است که ما دائماً خودمان را آسیب شناسی کرده و نقاط ضعف و قوت را بررسی کنیم. آقا هم می فرمایند انتقاد یعنی نقاط قوت و ضعف را باهم دیدن، عدالت خواهانه تر از کار جهادی وجود ندارد و جنس آن هم اسلامی ترین عدالت‌خواهی است تفاوت ما با عدالت خواهانی که فقط حرف می زنند این است؛ ما ضمن مطالبه گری آستین را بالا زده ایم و در میدان به دنبال حل مشکلات هستیم عده ای دوست دارند تا مشکلات وجود داشته باشد و با فریاد زدن کاستی ها خود را عدالتخواه جلوه دهند در صورتی که بر اساس اصل عدالت خواهی اگر ضعفی مشاهده شد اول باید خودمان تلاش کنیم تا مشکل حل شود و درصورت به نتیجه نرسیدن رسانه‌ای گردد.

 

 

اگر جوانان جهادی از خودشان مراقبت نکنند دچار شعارزدگی می شوند برای حل این مشکل چند راهکار وجود دارد آسیب‌شناسی دائمی توسط خود بچه های جهادی؛ گروه جهادی باید برای خود منطقه هدف معین کند و برای منطقه هدف خود برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت داشته باشد.

آسیب دیگری که وجود دارد آموزش ندیدن متولیان گروه های جهادی و اعضای آنهاست که البته خیلی از آن ها آموزش‌های لازم را دیده اند.

بحث بعدی ارتباط گروه های جهادی با یکدیگر است که آقا هم به آن اشاره کردند، ضعف دیگری که وجود دارد بحث اطلاع رسانی است که متاسفانه برخی از گروههای جهادی اطلاع رسانی هنرمندانه ندارند.

فارس: در پایان اگرخاطره خاصی از اردوهای جهادی هم دارین بفرمائید.

احمدی: بله. شهید محمد بلباسی که از شهدای مدافع حرم بودند قرارگاه جهادی علمدار را با مشورت گروه جهادی منتظران خورشید تاسیس کردند. یادم هست ماه رمضان با ما تماس گرفت و گفت اردوی خواهران داریم ما هم رفتیم و دو روزی هم مهمان محمد و دوستانش بودیم که عکسی هم به یادگار از آن دیدار مانده است.

 

 


مطالبه ما راه اندازی قرارگاه‌های جهادی در وزارتخانه‌ها است