آیت‌الله اراکی: احزاب باید در مساله حکمرانی حضور موثر داشته باشند

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب ایرنا، آیت‌الله محسن اراکی در پانزدهمین مجمع عمومی جامعه مهندسین که صبح امروز در مجتمع فرهنگی آدینه برگزار شد، با اشاره به نقش مردم در نظام اسلامی، مشروعیت و قدرت را دوپایه اصلی حکومت برشمرد و اظهار داشت: منظور از مشروعیت عادلانه بودن حاکمیت است.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: در این منظومه نقش مردم نقش فاعل است و اراده آنها تنها قبول کننده نیست بلکه نقش فاعلی هم دارد.

اراکی با بیان اینکه قرآن، اجتماع اراده‌ها را در دو قالب میثاق اطاعت و نصرت تعریف کرده است، گفت: این مساله مخصوص حاکمیت اسلامی نیست و در همه حاکمیت‌ها همین‌گونه است اما این مساله در اسلام به خوبی تصریح و تفکیک شده است.

وی انتخابات را نوعی اعلام این میثاق عنوان کرد و گفت: البته اطاعت برای قدرت بخشی به تنهایی کافی نیست و باید به عنصر نصرت هم توجه داشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه فوز عظیم در گرو این دو موضوع یعنی اطاعت و نصرت است، گفت: اساس پیروزی یک جامعه نیز در پی انجام همین دو میثاق بدست می‌آید.

اراکی، حزب را در راستای تشکیلات سازی برای حضور مردم در جهت اطاعت و نصرت فرمانروایی دانست و افزود: هیچ مجموعه نخبگانی از جامعه مهندسین در جمع آوری تجربه مدیریتی گذشته موفق‌تر نیست. در وضعیت کلان حرکت انقلاب اسلامی ما در هر دوره‌ای پیشرفت داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه جامعه مهندسین باید در هر مساله حکمرانی و تصمیمات حاکمیت حضور داشته باشد، تصریح کرد: این تشکیلات قوی و مقتدر باید در مسائل اقتصادی و سیاسی و مدیریتی کشور طرح و ایده داشته باشد و به فکر جذب نسل جوان باشد.

آیت‌الله اراکی: احزاب باید در مساله حکمرانی حضور موثر داشته باشند