ایران رتبه ۱۳ جهانی در رشته شیمی را دارد

باشگاه خبرنگاران جوان :

محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم در نشست هم‌اندیشی اعضای کارگروه با مدیران صندوق‌های پژوهش و فناوری گفت: سند نظام ملی نوآوری و فناوری کشور در دست تدوین است. با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های صندوق نوآوری و صندوق‌های پژوهش و فناوری باید شیب رشد شرکت‌های دانش‌بنیان را به سمت بالا هدایت کنیم تا شاهد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در کشور باشیم.

به گفته او هر کسی در این نظام و انقلاب مسئولیتی دارد و اگر بتواند در این جامعه حتی یک شغل ایجاد کند، مانع از مهاجرت یک جوان و نخبه می‌شود.

او گفت: در کشور نیاز به جهاد کارآفرینی داریم و یکی از مهم‌ترین راهکار‌های آن صندوق‌های پژوهش و فناوری است. تمامی امکانات کشور باید برای ایجاد شغل بسیج شوند. دولت و مردم اگر از تولیدات ملی حمایت کنند، جوانان زیادی به کار گرفته می‌شوند و باعث جلوگیری از خروج ارز می‌شود.

وزارت علوم باید شرایطی را ایجاد کند که ایده‌های دانشجویان و جوانان نخبه به پدیده و محصول تبدیل شود. نیاز آفرینی درک شور بسیار مهم است و یکی از کار‌هایی که صندق‌های پژوهش و فناوری باید در اولویت بگیرد، حمایت از محصولات جدیدی است که نیاز فعلی جامعه است.

او گفت: اگر کشور نوآوری داشته باشد، چنانچه کشور‌های دیگر علم و فناوری این محصول را نداشته باشند در این صورت این ما هستیم که محصولی منحصر به فرد و رقابت ناپذیر تولید کرده ایم. در حالی که ایران در رشته شیمی رتبه ۱۳ جهانی را دارا است و دانشمندان تراز اولی در این حوزه مشغول به فعالیت هستند؛ ما همچنان از دارو‌های شیمیایی کشور‌های دیگر استفاده و آن ها را وارد می‌کنیم.

باشگاه خبرنگاران جوان علمی پزشکی فناوری

https://dailies.ir/13/03/2022/%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%b1%d8%aa%d8%a8%d9%87-%db%b1%db%b3-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%b1%d8%b4%d8%aa%d9%87-%d8%b4%db%8c%d9%85%db%8c-%d8%b1%d8%a7-%d8%af%d8%a7%d8%b1%d8%af/