تعداد مستعدان مورد حمایت بنیاد ملی نخبگان افزایش می‌یابد

باشگاه خبرنگاران جوان :

نشست مشترک قائم مقام بنیاد ملی با رئیس و اعضای کمیسیون آموزش عالی مجلس شورای اسلامی و با حضور معاونان بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

در این نشست ناصر باقری‌مقدم گفت: با توجه به شرایط کشور، ضروری است ضمن تلاش برای توسعه دایره نخبگانی و افزایش تعداد مستعدان مورد حمایت بنیاد ملی نخبگان به حدود ۱۰ هزار نفر در سال، برای اشتغال و به کارگیری نخبگان در شرکت‌های دانش‌بنیان، دستگاه‌های اجرایی و مجموعه‌های تحقیقاتی کشور نیز برنامه‌های مختلفی طراحی و اجرا شود.

قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به تصویب آئین‌نامه جذب و به کارگیری نخبگان در دستگاه‌های اجرایی گفت‌: در همین موضوع شیوه‌نامه‌ای در دست تدوین است که می‌توان با اجرایی کردن آن در سال اول دست‌کم برای ۱۰۰۰ نخبه در دستگاه‌های اجرایی کشور اشتغال‌آفرینی کرد.

به گفته وی بنیاد ملی نخبگان برنامه‌های متنوع و متعددی برای نیل به هدف مهاجرت معکوس اجرا کرده و در تلاش است با اقدامات جدید، تعداد سرآمدان و نخبگانی که به کشور بازگشته‌اند را حداقل به دو برابر افزایش دهد.

او گفت: بنیاد ملی نخبگان برای اجرایی کردن برنامه‌های خود با دو مسئله مهم روبه‌رو است؛ یکی از آن‌ها بحث بودجه است که این مورد با همکاری مجلس شورای اسلامی تا حدی رفع شده است.

با اعلام وی موضوع بعدی، الزام دستگاه‌ها و نهاد‌های مختلف به همکاری و هم‌افزایی با برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان و مفاد سند راهبردی کشور در امور نخبگان است.

او گفت: امیدواریم در این بخش نیز مجلس تسهیل‌گری لازم را انجام دهد؛ چرا که ۴۴ دستگاه متولی اجرایی‌سازی این سند هستند و بدون همکاری و هم‌افزایی آن‌ها عملاً نمی‌توان اهداف مد نظر را محقق کرد.

 به عنوان نمونه در برنامه ملی شهاب که یکی از برنامه‌های مترقی در حوزه نخبگان است، حضور همگرا و هماهنگ وزارت آموزش‌وپرورش یک اصل اساسی است.

او گفت: این برنامه متاسفانه در طول اجرا، به دلیل برخی از ناهماهنگی‌ها و همچنین عدم‌ آگاهی کافی خانواده‌ها از رویکرد‌های آن با مشکلات جدی مواجه شد.

 

باشگاه خبرنگاران جوان علمی پزشکی فناوری

https://dailies.ir/26/04/2022/%d8%aa%d8%b9%d8%af%d8%a7%d8%af-%d9%85%d8%b3%d8%aa%d8%b9%d8%af%d8%a7%d9%86-%d9%85%d9%88%d8%b1%d8%af-%d8%ad%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%aa-%d8%a8%d9%86%db%8c%d8%a7%d8%af-%d9%85%d9%84%db%8c-%d9%86%d8%ae%d8%a8/