بهبود عملکرد جراحان با دستکش‌های هوشمند

باشگاه خبرنگاران جوان :

محققان دانشگاه وسترن سیدنی دستکش های جراحی به منظور بهبود عملکرد دانشجویان پزشکی طراحی کردند. هر دستکش از حسگر‌های حرکتی متعددی استفاده می‌کند، این حسگرها در پشت انگشت شست، اشاره و انگشت میانی قرار دارند.

جراحان نیاز به لمس بسیار ظریف و دقیق دارند. این دستکش‌های آموزشی جراحی با در نظر گرفتن این واقعیت طراحی شده اند، و حرکات دست پوشنده خود را زیر نظر دارند و بازخورد دست را در مورد تکنیک جراحی ارائه می‌دهند.

دستکش‌های لاتکس تقویت شده الکترونیکی توسط تیمی در دانشگاه وسترن سیدنی استرالیا طراحی شده است. نسخه اولیه نسل سوم در حال حاضر توسط جراحان کارآموز در بیمارستان لیورپول بریتانیا در حال آزمایش است.

هر دستکش دارای یک کابل صاف انعطاف پذیر الکتریکی است که در امتداد پشت انگشت شست، اشاره و انگشت میانی قرار دارد. هر یک از این کابل‌ها به نوبه خود دارای چندین IMU (واحد اندازه گیری اینرسی) هستند که در طول خود برای نظارت بر حرکات هر بخش انگشت نصب شده‌اند. در مجموع ۹ واحد در هر دستکش وجود دارد.

در نسخه نهایی برنامه‌ریزی‌شده این فناوری، داده‌های IMU به یک برد مدار چاپی کوچک که در پشت هر دستکش نصب شده است، جریان می‌یابد که از طریق بلوتوث به برنامه‌ای که روی گوشی هوشمند، تبلت یا رایانه نزدیک اجرا می‌شود، منتقل می‌شود. همانطور که دانشجویان تمرین می‌کنند، می‌توانند از نرم‌افزار برای ارزیابی اینکه چگونه حرکات دستشان با حرکاتی که برای جراحی مورد نظر ایده‌آل است، استفاده کنند.

دکتر لویی گفت: ثبت حرکات به تنهایی کافی نیست. رویکرد ما شامل ساخت کاتالوگ ضبط شده از جراحان با تجربه است که وظایف تعیین شده را انجام می‌دهند و دانشجویان می‌توانند با مقایسه عملکرد خود با جراحان ممتاز ، در جراحی پیشرفت کنند.

منبع: سایت نیواطلس 

باشگاه خبرنگاران جوان علمی پزشکی فناوری

بهبود عملکرد جراحان با دستکش‌های هوشمند