جشنواره«نوروز در طالقان» نقطه آغاز برنامه‌های فرهنگی سال جدید است

خبرگزاری مهر:

حمیرا مقیمی، رئیس شورای اسلامی شهر طالقان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، برگزاری اولین دوره جشنواره داستان کوتاه و سفرنامه نویسی «نوروز در طالقان» را همزمان با نوروز ۱۴۰۱ از اقدامات کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر طالقان در سال جاری دانست و عنوان کرد: این جشنواره با همکاری شهرداری طالقان برگزار می‌شود و آغازگر برنامه‌های فرهنگی شورای اسلامی شهر طالقان در سال جدید است.

رئیس شورای اسلامی شهر طالقان با بیان اینکه علاقه‌مندان می‌توانند با ارسال اثر در دو بخش ویژه و عمومی جشنواره داستان کوتاه و سفرنامه نویسی «نوروز در طالقان» شرکت کنند، گفت: هر نویسنده می‌تواند با ارسال یک داستان کوتاه حداکثر ۵٠٠٠ کلمه‌ای در بخش عمومی این رقابت شرکت کند. همچنین افرادی که در ایام نوروز به طالقان سفر داشته‌اند نیز می‌توانند در بخش ویژه سفرنامه نویسی شرکت کنند.

حمیرا مقیمی عدم شرکت آثار ارسالی در مسابقه یا برنامه‌های عمومی دیگر را از شرایط شرکت در جشنواره عنوان کرد و افزود: شرکت در این جشنواره برای طالقانی‌ها و علاقه‌مندان به طالقان آزاد است. موضوع این جشنواره «طالقان و نوروز» است؛ بنابراین داستان‌ها یا سفرنامه ارسالی حتماً باید مرتبط با این موضوع باشد. همچنین داستان‌ها و سفرنامه‌ها باید به زبان فارسی در فایل word نوشته و ارسال شوند.

وی محل دبیرخانه جشنواره را در شورای اسلامی شهر طالقان اعلام کرد و گفت: نویسندگان باید آثار خود را در قالب یک لوح فشرده به همراه مشخصات فردی شامل نام و نام خانوادگی، شماره تماس، نشانی، کدملی، تحصیلات و سن، حداکثر تا تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ به دبیرخانه جشنواره واقع در طالقان، ساختمان شورای اسلامی شهر طالقان ارسال کنند. همچنین آیدی @Adibi_ma و شماره ۰۹۱۲۷۶۶۵۶۸۸ نیز برای دریافت آثار از طریق شبکه‌های اجتماعی در نظر گرفته شده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی، بهداشتی و اجتماعی شورای اسلامی شهر طالقان در خصوص زمانبندی جشنواره گفت: این جشنواره با ارسال آثار از سوی نویسندگان به دبیرخانه، از ابتدای فرودین ۱۴۰۱ آغاز شده و مهلت دریافت آثار نیز تا پایان اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در نظر گرفته شده است. اختتامیه این دوره از جشنواره نیز در تابستان سال جاری با حضور مسئولان فرهنگی کشور، مفاخر فرهنگ، ادب و هنر، صاحبان آثار منتخب و مسئولان و مدیران استانی در طالقان برگزار خواهد شد.

رئیس شورای اسلامی شهر طالقان با اشاره به اینکه دبیرعلمی جشنواره از میان افراد صاحب نظر در حوزه فرهنگ انتخاب می‌شود، ادامه داد: پس از دریافت آثار و انتصاب دبیر علمی جشنواره، داوران این دوره نیز به پیشنهاد دبیر علمی و از میان نویسندگان و فعالان حوزه قلم و نشر انتخاب خواهند شد. در این موضوع استفاده از ظرفیت‌های فعالان فرهنگی طالقان و استان البرز نیز مدنظر قرار دارد.

وی حداکثر آثار منتخب در این دوره از جشنواره را ۳۰ اثر اعلام کرد و گفت: بر اساس تصمیم شورای سیاستگذاری جشنواره داستان کوتاه و سفرنامه نویسی «نوروز در طالقان»، هیأت داوران از بین آثار ارسالی، ۲۰ اثر را به عنوان آثار منتخب در بخش عمومی و ۱۰ اثر را به عنوان منتخب بخش ویژه معرفی خواهند کرد. از بین آثار منتخب ۵ اثر به عنوان برگزیده بخش ویژه، ۵ اثر به عنوان برگزیده بخش عمومی و ۲۰ اثر به عنوان شایسته تقدیر انتخاب و معرفی خواهند شد.

حمیرا مقیمی در پایان با بیان اینکه مجموعه آثار برگزیده و شایسته تقدیر نیز در قالب یک کتاب منتشر و در اسفندماه ۱۴۰۱ رونمایی خواهد شد، گفت: در اولین جشنواره داستان کوتاه و سفرنامه نویسی «نوروز در طالقان» به برگزیدگان، لوح سپاس، نشان جایزه و جایزه نقدی و به شایستگان تقدیر نیز لوح سپاس اهدا خواهد شد. همچنین شرکت رایگان در ورکشاپ‌های نویسندگی استادان برجسته نیز از امتیازات در نظر گرفته شده برای صاحبان آثار منتخب است.

جشنواره«نوروز در طالقان» نقطه آغاز برنامه‌های فرهنگی سال جدید است