جشنواره مد و لباس فجر صاحب رنگ شد؛ سبز ایرانی

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار تجسمی ایرنا، جشنواره بین المللی مد و لباس فجر بزرگ‌ترین رویداد تخصصی در عرصه مد و لباس کشور است. این جشنواره رویدادی فراگیر در حوزه هنر- صنعت مد و لباس است که در راستای تحقق مفاد ماده۳ قانون ساماندهی مد و لباس کشور مصوب ۱۲ دی ماه ۱۳۸۵ مجلس شورای اسلامی هرساله به مناسبت پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران در بخش‌های مختلف برگزار می‌شود.

تحقق اصول و سیاست‌های کلان فرهنگی و هنری نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه مد و لباس، شناسایی، تبیین و تثبیت چارچوب‌ها و استانداردهای کیفی گونه‌های مد و لباس، اعتلای هنر- صنعت مد و لباس و ارتقای سلیقه و فرهنگ مد ایرانی در جامعه، صیانت از حقوق و ارج نهادن به کوشش‌های طراحان، فعالان، پیشکسوتان و دست‌اندرکاران هنر- صنعت مد و لباس، توسعه روابط بین‌المللی و منطقه­ای از طریق گفتمان فرهنگی- هنری و آشنایی طراحان و فعالان مد و لباس ایرانی و غیر ایرانی با دستاوردها و ویژگی‌های متقابل، نیل به ارزش‌های فرهنگی و هنری جمهوری اسلامی ایران در حوزه مد و لباس، آگاهی بخشی و اطلاع‌رسانی در خصوص ظرفیت‌ها و مزیت‌های رقابتی عرصه مد و لباس، ایجاد فضای مناسب برای انتقال و تبادل دانش و تجربیات بومی در هنر- صنعت مد و لباس، ایجاد انگیزه، روحیه نشاط، شوق آفرینش گری و کار جمعی برای ظهور استعدادها، رونق اقتصادی و کمک به رشد و توسعه صنایع خلاق در حوزه هنر- صنعت مد و لباس و ارایه الگویی استاندارد برای برپایی شایسته جشنواره‌های مد و لباس در سطح ملی و بین المللی از جمله اهداف برگزاری جشنواره مد و لباس فجر در چشم انداز تعریفی آن اعلام شده است.

تاکنون ۱۰ دوره این رویداد در کشور برگزار شده است. کارگروه مد و لباس کشور امسال مقارن با سال نو شمسی رنگ جشنواره فجر ۱۴۰۱ در یازدهمین گام این رویداد را «رنگ سبز ایرانی؛ هم آرایی امید و پویایی» معرفی کرد.

دکتر سید مجید امامی رییس این کارگروه به خبرنگار ایرنا گفت: رنگ سبز در فرهنگ ایرانی رنگی محبوب به شمار می رود و سمبل طبیعت، بهشت، تقدس و پرهیزگاری و دارای هویت ملی است. «سبز ایرانی» یا «سبز پرشین» یکی از ۹ رنگی است که دنیا آن را به نام ایران می شناسد.

وی افزود: این رنگ در طیف رنگ سبز قرار دارد و تلفیقی از رنگ سبز تیره و خاکستری و بیانگر جذابیت و ثبات در کنار امید و شادابی است تا یادآور حال خوب و احساس آرامش باشد و طراحان مد و لباس نیز متناسب با رنگ اعلام شده بتوانند با یکپارچگی بیشتری طرح های خود را ارائه نمایند.

امامی خاطرنشان کرد: انتخاب رنگ سال برای یازدهمین جشنواره فجر اقدام تازه ای است که از سوی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور اتفاق افتاده و نمادی از تغییراتی است که در جشنواره آتی پیش رو قرار خواهد گرفت.

https://dailies.ir/05/04/2022/%d8%ac%d8%b4%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%85%d8%af-%d9%88-%d9%84%d8%a8%d8%a7%d8%b3-%d9%81%d8%ac%d8%b1-%d8%b5%d8%a7%d8%ad%d8%a8-%d8%b1%d9%86%da%af-%d8%b4%d8%af%d8%9b-%d8%b3%d8%a8%d8%b2-%d8%a7/