گفتمان سازی مهمترین وظیفه پویش ستاره‌های قرآنی است

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری ستاد مردمی پویش ستاره‌های زمین ویژه جلسات خانگی قرآن کریم با حضور سید مصطفی حسینی دبیر این پویش ظهر امروز سه شنبه ۱۶ فروردین ماه برگزار شد.

حجت الاسلام حسینی گفت: ترویج قرآن خواندن بسیار حائز اهمیت است و این ایام خواندن قرآن بسیار مورد تاکید واقع شده است. چندسالی است نسبت به احیای جلسات خانگی قرآن اقداماتی انجام شده است علی الخصوص در دیداری که در سال ۹۸ رهبر قرآن داشتند که دوره‌های خانگی قرآن باید احیا شود. ارتباط خانه با مسجد یک ارتباط دوسویه است.

حجت الاسلام حسینی ادامه داد: ما نسبت به هر دوره‌ای دیگر نیاز به موانست و انس با قرآن داریم و یکی از جایگاه‌هایی که تأثیر فوق العاده در این امر دارد خانه‌ها هستند و دشمن نیز از این امر سو استفاده کرده و خانه‌ها را مورد هجمه قرار داده است. یک جمع مردمی وارد عرصه شدند تا از ماه رمضان برای گسترش و ترویج جلسات خانگی بهره ببرند.

دبیر پویش ستاره‌های زمینی ادامه داد: در دوران کودکی همه ما خاطراتی از جلسات خانگی داریم و هیچکدام از فعالیت‌های امروزی مانند مسابقات قرآنی، نمایشگاه‌های قرآنی جای جلسات خانگی را نمی‌گیرد. با توجه به اینکه شرایط کرونایی را پشت سر گذاشتیم و هنوز فضا قابل بهره برداری است، این جلسات آسان‌ترین و در دسترس ترین روش انس با قرآن هستند.

حجت الاسلام حسینی افزود: یکی از تلاش‌ها بحث گفتمان سازی بود که با تبلیغ صرف خانه‌هایی که دور ماندند از قرآن بهره مند شوند. در شبانه روز ممکن است بسیاری از افراد حتی یک آیه را نخوانند وقتی فضای خواندن قرآن متداول نباشد چطور می‌خواهیم شاهد قرآن خواندن در مساجد و حسینیه‌ها باشیم؟ برای همین در هر مکانی که انس با قرآن مطرح می‌شود ما هم در کنار آنها هستیم.

وی با اعلام اینکه شعار این پویش دو امر است ادامه داد: ما دو شعار اینکه «جایی نیست که نشود قرآن خواند» و «هر جایی می‌توان قرآن خواند» را در این پویش سرلوحه کار قرار دادیم. کنشی را پیش بینی کردند تا افرادی که از طریق دستوری وارد سامانه می‌شوند صفحه‌ای از قرآن در یک اقدام دسته جمعی انجام می‌شود. آیاتی که معرفی مختصری از کتاب آسمانی است همچنین در بعد کارهای تبلیغی و رسانه‌ای چندین کلیپ تهیه شده اند.

گفتمان سازی مهمترین وظیفه پویش ستاره‌های قرآنی است

سپس حجت الاسلام شغلی دبیر علمی این پویش به ارائه جزئیات دیگری از این پویش پرداخت و گفت: سالهاست که با کلیدواژه جلسات خانگی آشنا هستیم و همیشه یک پیش زمینه ذهنی از این مورد داریم. به دلیل شرایط کرونایی این جلسات قدر از رونق افتاد و دغدغه مندان این عرصه به فکر افتادند تا برای گسترش وو بازیابی و احیای این جلسات شکل گرفت.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه وسعت و عرصه جلسات خانگی مردمی است و این عرصه مردمی را نباید حاکمیتی انجام دهیم. همه از جنس مردم آتش به اختیار فعالیت می‌کنند که به همین مناسبت با توجه به ظرفیت‌های منطقه در دویست استان در قالب‌های مختلف در شهر و استان خود در حال اجرا هستند. این پویش با عنوان جلسات خانگی قرآن را سال گذشته برگزار کردیم و به همین واسطه شبکه سازی ایجاد شده و خدماتی هم برای جلسات و جمع‌های قرآنی ایجاد شد.

حجت الاسلام شغلی افزود: بهار قرآن مناسبت خوبی است که این پویش به اجرا دربیاید و کمیته‌ای با عنوان گفتمان و آسیب شناسی به تحلیل وضعیت این اقدام است. وجهه تسمیه این پویش نیز روایتی است که می‌گوید: «خانه‌ای که در آن قرآن تلاوت می‌شود شبیه ستاره‌ای است که می‌درخشد.» در نتیجه ما ستاره‌های زمین را عنوان مناسبی برای این پویش قرآن خواندن خانگی است.

راه‌های تبلیغ و دسترسی به این پوش

وی ادامه داد: ابعاد طرح بررسی شد و دو کمیته تشکیل اطلاع رسانی و گفتمان سازی با همکاری سازمان‌های مختلف مدنظر قرار داده شد. بحث تبلیغات شهری است که معمولاً فضای تبلیغات شهری را مشاهده خواهید کرد که هشت پوستر سریالی با مفهوم اینکه هیچ مکانی نیست که نشود در آنجا قرآن خواند. با کد دستوری ستاره ۶۶۵۵ ستاره ۳۶۵۱۱۴ مربع کسانی که علاقه‌مندند آدرسی برای آنها ارسال می‌شود و از آن طریق به درگاه‌های خدماتی ما متصل شوند و بعد از آن ارتباط ما با جمع‌های قرآنی مستمر خواهد بود.

حجت الاسلام شغلی افزود: هفت تیزر و موشن گرافیک و دو مستند ویژه جلسات خانگی تولید شده است و در شبکه‌های تلویزیونی علاقه مندان می‌توانند دنبال می‌کنند. بحث دیگر پویشی است در فضای مجازی با هشتگ ستاره بشویم در حال اجرا است.

وی افزود: در بعد میدانی که با کمک نمایندگان شهرستانی، زیست بوم‌های مختلف ایجاد شد و شرایط فرهنگی مختلفی را ایجاد کرده است. بیش از هفت هزار جلسه از امکانات ما استفاده می‌کنند. ما خدماتی را برای جلسات تنظیم کردیم که محتواهایی در بستر مجازی و مکتوب است که از سامانه جلسات خانگی دریافت می‌کنند همچنین دوره‌های تربیت مربی تهیه شده که بیش از سه هزار نفر به صورت مجازی و حضوری شرکت کردند.

دبیر علمی این پویش افزود: همراهی سازمان‌هایی مختلف در این زمینه بسیار اهمیت داشته و آستان‌های مقدس امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) بسیار عالی در این زمینه با همکاری کردند. هیچ جلسه خانگی نباید برگزار شود تا روضه خانگی هم در آن برپا شود.

وی با اعلام اینکه این پویش دائمی است، ادامه داد: عنوانی که در ماه رمضان انجام می‌دهیم با عنوان ستاره‌های زمین است و خدماتی که افراد می‌توانند از خدمات به صورت سخت افزاری استفاده کنند.

در ادامه حجت الاسلام حسینی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر گفت: مساله باید مردمی شکل بگیرد. اساس جلسه خانگی باید بدون هیچ امکانات و بودجه‌ای بتواند جلسه خود را برگزار کنیم. مهمترین وظیفه ما گفتمان و فرهنگ سازی در این عرصه است. استاد قرآنی که در مسجد و مؤسسه‌ای تدریس می‌کند شاید نتواند جلسه خانگی را اداره کند چرا که این جلسه خانگی پیچیدگی‌های خودش را دارد.

دبیر این پویش گفت: برای اینکه اساساً با کارکرد جلسات خانگی آشنا شویم پژوهشی گسترده انجام شد که مبنای ما در بخش آموزش‌ها و تبلیغ و ترویج قرار گرفت. در ماه رمضان سال گذشته چهار هزار جلسه اطلاعاتشان ثبت شد و مورد تحلیل قرار گرفت تا اقدامات بر اساس آنها صورت بگیرد اما هنوز پایش علمی‌ای انجام نشده است و این موضوع را دنبال می‌کنند.

گفتمان سازی مهمترین وظیفه پویش ستاره‌های قرآنی است