قنوات موقوفات کشاورزی را احیا می‌کنیم

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه از خراسان رضوی، حجت الاسلام سید مهدی خاموشی در جلسه هم اندیشی امنای موقوفات خراسان رضوی با بیان اینکه در حفظ موقوفات و احیا موقوفات، اخذ سند مالکیت، رفع دعاوی، نقشه برداری و Gis و تعیین حدود از اهمیت بسزایی برخوردار است، گفت: در برخی از شهرستان‌ها موارد متکثری را می‌توانیم نام ببریم که با این اقدامات توفیقات بسیاری کسب شده است. در افزایش منافع موقوفات، ابتدایی‌ترین کار این است که مدل اجاره دادن را به مدل بهره وری و توسعه تغییر دهیم.

وی با بیان اینکه بزرگترین سرمایه امین موقوفه، امانت داری او است؛ افزود: مفهوم امانت داری این است که امین موقوفه برای حفظ آن چه که در دست دارد تمام تلاش خود را انجام دهد؛ همچنین مهمترین نقش امین، پرهزینه اداره نکردن موقوفه‌ای است که در دست او است.

رئیس سازمان اوقاف تصریح کرد: اگر حضور امنا و فعالیت مؤثر آنها نبود کارهای خوبی که در حال حاضر شاهد آن هستیم تا ۵۰ سال دیگر هم اتفاق نمی‌افتاد.

خاموشی در خصوص اهمیت مسئله آب اظهار کرد: رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با تاکید بر لزوم حرکت از اجاره‌داری موقوفات به سمت بهره‌وری گفت: آب در ایران سرمایه بسیار مهمی است، اوقاف نیز این سرمایه مهم را حفظ خواهد کرد بنابراین احیای قنوات را در دستور کار خود قرار داده است.

وی افزود: زمین‌های موقوفه باید زیر کشت‌های دانش بنیان که دارای ارزش است برود. دور مزرعه را می‌توان برای کشت چوپ استفاده کرد و چوب آن را به فروش رساند.

وی با تاکید بر صدور کارنامه برای امنای موقوفات؛ اظهار کرد: امنا گزارش نوبه‌ای را مکتوب به اوقاف ارائه دهند، مکتوبات در پرونده حفظ می‌شود و سال بعد می‌توانید گزارش اقدامات سال قبل خود را ببینید.

وی با بیان اینکه امنای جهادی، خبره و با پشتکار و امین در این مجموعه به کار گرفته شده اند؛ افزود: امنا در حفظ امینانه وقف تلاش کنند، در خصوص سندها مراقبت و حساسیت در خصوص درستی آن داشته باشند، امنا نباید در مقابل واحدهای اجرایی قرار گیرند چون مکانیزم کارکرد واسپاری موقوفات به مردم را قانون گذار دیده است.

قنوات موقوفات کشاورزی را احیا می‌کنیم