کشتار و اعدام مردم بدون رسیدگی عادلانه نشانه نقض حقوق انسانی است

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با انتشار پیامی جنایت رژیم سعودی در اعدام ۸۱ نفر از شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی عربستان را محکوم کرد.

متن پیام به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

خبر ناگوار قتل ده‌ها تن از شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی در کشور سعودی با اتهامات واهی را با اندوه و تألم فراوان دریافت کردیم.

متأسفانه منطق سرسپردگان بریده از مردم و متکی به سرنیزه و قدرت‌های خارجی از درک درست واقعیات و افکار عمومی داخلی و خارجی عاجز است. این اقدامات غیر انسانی نه تنها نمی‌تواند مطالبات مردم را به فراموشی سپارد بلکه تشدید نارضایتی‌ها را به همراه خواهد داشت.

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با محکومیت این اقدام شنیع، کشتار و اعدام مردم و شخصیت‌های فرهنگی و علمی و جوانان مسلمان بدون رسیدگی عادلانه، را نشانه نقض حقوق انسانی مسلم می‌داند که باعث تشدید شکاف‌های اجتماعی و مذهبی در آن کشور خواهد بود.

لازم می‌دانیم از مجامع بین‌المللی و حقوق بشری درخواست نمائیم که به مسئولیت خویش در برابر این جنایت عمل کنند. افکار عمومی جهان در انتظار مواجهه اصولی با معیارهای مشترک و به دور از گرایش‌های سیاسی و نژادی آزادگان جهان است و هر گونه برخورد کشورهای غربی و استکباری با معیارهای دوگانه را نسبت به رفتارهای خشونت بار مشابه محکوم می‌کند. بی شک این معیارهای دوگانه روزی گریبان مستکبران را در شرایطی خواهد گرفت که راه گریزی برای آنان برجای نخواهد گذاشت.

ما این واقعه مؤلمه و شهادت فرزندان مسلمان را به خانواده‌های داغدار و به امت واحده اسلامی و علمای جهان اسلام تسلیت می‌گوئیم و از خداوند سبحان برای ایشان اجر و صبر مسئلت داریم.

کشتار و اعدام مردم بدون رسیدگی عادلانه نشانه نقض حقوق انسانی است