بقعه‌ای تاریخی؛ نگین کوچک گردشگری در شمال غرب کشور

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا، آستان مقدس امامزادگان سید حمید و سیده معصومه (ع) منتسب به دوره ایلخانی در روستای کم جمعیت کلاله مکانی آرام و معنوی قرار دارد و به ادعای اهالی روستا، مرحوم آقا سید حمید و بانو سیده معصومه (ع)، خواهر و برادر بوده و از نوادگان امامان معصوم (ع) هستند.

ابعاد بقعه این امامزاده ۵/۵×۵/۵ متر و بنای آن در کنار قبرستان و چسبیده به مسجد روستا است.

از تاریخ ساخت و سازنده بنای آن اطلاعی در دست نیست. تنها به استناد گفته روستائیان بنا از اول به همین شکل بوده و فقط تعمیرات جزئی بر روی آن انجام شده است.

بقعه، سازه سنگی دارد و سنگ‌های بنا با ملاط کاهگل روی هم قرار گرفته‌اند. در ساخت بنا از انواع سنگ ها و حتی سنگ قبرهای حکاکی شده قدیمی نیز استفاده شده است.

البته استفاده از سنگ قبرها در دیوارها، به خاطر عدم دسترسی به سنگ نبوده، بلکه برای محفوظ ماندن از آسیب های احتمالی و پیشگیری از سرقت صورت گرفته است.

ورود به بقعه از سمت شمالی و از داخل مسجد امکان پذیر است. این بنا متشکل از یک سردابه و فضای بالای آن است. در سردابه دو قبر وجود دارد که راه آن کاملاً مسدود شده و ورود به آن امکان پذیر نیست. ورود به فضای بالای سردابه هم فقط از طریق مسجد امکان دارد.

قاب و نعل ورودی بقعه از یک تکه سنگ بزرگ ساخته شده و دارای مقرنس زیبایی است که بر روی آن نقوش گیاهی حکاکی شده و عبارت «بسم الله الرحمن الرحیم، لا اله الا الله محمد رسول الله» و در طرفین آن «علی ولی الله» نقش بسته است.

ورودی بقعه باز شوی دو لنگه ای است که سبزرنگ، کم ارتفاع و از جنس چوب است. پنجره کوچک مشبک آن در قسمت انتهای دیوار جنوبی قرار دارد و تنها تأمین کننده روشنایی داخل بقعه است.

صندوق چوبی یا ضریح امامزاده به ابعاد ۱/۵×۱/۱۰ متر در وسط بقعه قرار دارد و با پارچه های سبز و مشکی پوشانده شده است. جداره های داخلی بقعه با ملاط گچ اندود شده و تا ارتفاع ۱/۵ متری با رنگ فیروزه ای پوشش داده شده است.

سازه سقف، چوبی است و کف آن با فرش و موکت مفروش شده؛ بقعه فاقد مناره و گنبد است و امکاناتی غیر از آب و برق ندارد.

با در نظر گرفتن ویژگی های بقعه، احتمال دارد این بنا متعلق به دوره ایلخانی باشد. این بقعه از دیرباز مورد توجه و احترام مردم بوده و در روزهای پنج شنبه، ایام عید و تاسوعا و عاشورا محل مراجعه مردم است.

به گفته معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه هم اکنون بیش از هشت هزار بقاع متبرکه و امام زادگان واجب التعظیم در سراسر کشور وجود دارد.

بقعه‌ای تاریخی؛ نگین کوچک گردشگری در شمال غرب کشور