سقف متحرک کاخ موزه نیاوران در حضور گردشگران نوروزی گشوده شد

خبرگزاری ایرنا :

به‌گزارش ایرنا از کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران همزمان در هشتمین روز سال نو با گشودن سقف متحرک کاخ موزه اختصاصی از بازدیدکنندگان نوروزی استقبال کرد تا گردشگران آسمان نیلگون را از میان سرسرای این کاخ نظاره کنند. 

یکی از ویژگی‌های شاخص این کاخ موزه، سقف متحرک آن است که علاوه بر زیبایی و تهویه هوا، در مواقعی نور کاخ را نیز تأمین می‌کرد. سازه اصلی روی سقف متحرک، از نوع شیروانی آلومینیومی است که علاوه بر مجهز بودن به تابلوفرمان الکترومکانیکی سه فاز، به سیستم کنترل فاز برای جلوگیری از دو فاز شدن سیستم موتور گیربکس (جعبه دنده) نیز مجهز است. 

این سازه علاوه بر داشتن اهرم دستی، مجهز به فیوزهای مینیاتوری سه فاز برای روشن و خاموش شدن و همچنین دکمه‌های شروع و توقف، برای فرمان دادن به سقف به‌منظور باز و بسته شدن است. همزمان با روشن شدن الکتروموتور ۳۸۰ ولتی، سقف از وسط به دو نیم باز می‌شود و روی ریل‌های ثابت حرکت می‌کند. 

این سقف در زمان حضور بازدیدکنندگان به جز فصل های سرد سال باز می شود، اما در ۲ سال اخیر به دلیل شیوع کرونا و عدم حضور بازدیدکنندگان گشوده نمی شد، اما امسال با توجه به آغاز قرن جدید و سال نو و حضور گردشگران و بازدیدکنندگان بعد از ۲ سال گشوده شد.

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران تا دوازدهم فروردین ماه همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۷ میزبان گردشگران نوروزی است و علاقه‌مندان می‌توانند با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی به مجموعه نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند و مجموعه تا ساعت ۱۹ فعال است.

سقف متحرک کاخ موزه نیاوران در حضور گردشگران نوروزی گشوده شد