پیشگامی دولت در نهضت فضاسازی ورزش مدارس

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا، تغییر سبک زندگی و کم شدن تحرک اقشار مختلف به ویژه کودکان، ضرورت برنامه‌ریزی در زمینه سلامت و ورزش دانش‌آموزان در اولویت برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش قرار داده است. وزارتخانه‌ای که تنها حوزه ‌آموزش درس و تعلیم را پوشش نخواهد داد بلکه به پرورش فکری و جسمی دانش‌آموزان در بخش‌های مختلف توجه دارد. یکی از این بخش‌ها، آمادگی جسمانی و ورزش است که مسیر سلامت این قشر را هموار خواهد کرد؛ مسیری که اکنون دولت سیزدهم برنامه‌ متفاوتی برای آن طراحی کرده و قرار است متفاوت از دوره‌های گذشته و به صورت هدفمند آنرا اجرایی کند.

استفاده از واژه متفاوت برای ترویج ورزش در مدارس و بین دانش‌آموزان در حالی است که گسترش کلاس‌های خصوصی و مدارس ورزش درسطوح کلان‌شهرها ورزش را به یک کالا ابزاری تبدیل کرده بود و لازمه شناسایی یک نخبه ورزشی، حضور در کلاس‌های خاص و پرداخت شهریه‌های کلان بود؛ شهریه‌هایی که اقشار مختلف جامعه به صورت یکسان توان پرداخت آن را نداشتند و این موجب شده بود تنها گروه خاص در این کلاس‌ها حضور یابند. این روند موجب شده بود تا عدالت ورزشی به یکی از آزمون های سخت دولت در زنگ خدمت تبدیل شود آزمونی که باید از مدارس شروع می‌شد و به سطح بالا می رسید.

پیشگامی دولت در نهضت فضاسازی ورزش مدارس

صادق‌ ستاری‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به گام مهم دولت در مردمی‌سازی فضای ورزشی، عنوان کرد: معضل زیر ساخت ورزشی در مدارس و آموزشگاه‌ها داریم و این غیر قابل کتمان است اما نباید بر روی آن چشم ببندیم بلکه در بودجه مصوب شده مجلس شورای اسلامی رقمی برای تکمیل این فضا در دستور کار قرار گیرد. در صورت تکوین این فضاها هم میزان فعالیت دانش‌آموزان زیاد خواهد شد و هم معلمان تربیت بدنی احساس هویت خواهند کرد.

وی ترویج ورزش براساس اصول استاندارد در تمامی آموزشگاه‌ها را بخشی از سند تحول بنیادی وزارت آموزش و پرورش دانست و گفت: در کنار این وزارتخانه باید دستگاه‌های متولی ورزش نیز باید به کمک آموزش و پرورش بیایند. به مسوولان ارشد کشور و نمایندگان مجلس شورای اسلامی این قول را خواهیم داد که با برنامه‌ریزی مدون و بودجه مشخص به دنبال ایجاد نسل طلایی ورزش دانش‌آموزی هستیم.

پیشگامی دولت در نهضت فضاسازی ورزش مدارس

یکی دیگر از مهمترین برنامه های دولت سیزدهم برای توسعه ورزش دانش‌آموزی اجرای طرح شهید سلیمانی است. در این طرح ۲ هزار و ۱۰۰ فضا ورزشی برای استفاده دانش‌آموزان بهینه‌سازی شده است. ستاری‌فرد در زمینه اجرای این طرح، گفت: اختصاص سهم ورزش دانش‌آموزی از مالیات بر ارزش افزوده می‌تواند کمک زیادی به توسعه ورزش دانش‌آموزی داشته باشد. با این بودجه می‌توانیم مدارس کشور را در قالب طرح شهیدسلیمانی به امکانات ورزشی تجهیز کنیم. نهضت تجهیز ورزشی مدارس راه‌اندازی می‌شود و بدون شک آینده درخشانی را رقم خواهیم زد.

طرح دولت سیزدهم برای ایجاد نهضت فضاسازی در مدارس شعار نیست بلکه برنامه‌ای است که از نخستین‌ ماه‌های دولت سیزدهم به اجرا درآمده است. معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در زمینه عملیاتی شدن اقدام دولت نیز عنوان کرد: از تابستان پیش‌رو به صورت جدی دنبال تجهیز مدارس خواهیم رفت و معاونت تربیت بدنی و سلامت وزارتخانه به عنوان بازوی اصلی این طرح از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد. با اقداماتی که انجام  شده هم امیدآفرینی را در مدارس افزایش خواهیم داد و هم فرصت پرورش نخبه‌ها به بالاترین سطح خواهد رسید.

اقدام دولت در مردمی‌سازی فضای ورزشی مدارس نه تنها شعار نبود بلکه یک کار جهادی به شمار می‌رود که در آن تمامی دانش‌آموزان علاقمند به ورزش از این طرح بهره‌مند خواهند شد و دیگر به مانند گذشته قشر خاصی به دنبال ورزش نخواهند رفت بلکه ورزش مدارس به جایی برای حضور دانش‌آموزان و قهرمان‌پروری تبدیل می‌شود.

پیشگامی دولت در نهضت فضاسازی ورزش مدارس

پیشگامی دولت در نهضت فضاسازی ورزش مدارس