صعود به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر؛ مقتدرانه‌ترین صعود ایران به جام جهانی

مشرق نیوز :

به گزارش مشرق، تیم ملی فوتبال کشورمان که در بازی هفتم از مرحله نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، صعود خود را به این مسابقات قطعی کرده بود و سریع‌ترین صعود تاریخ یک تیم آسیایی به جام جهانی را رقم زد، به رکورد دیگری در این زمینه دست یافت.

صعود به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، ششمین صعود تاریخ ایران به جام جهانی و سومین صعود پیاپی بود که مقتدرانه‌ترین صعود هم لقب گرفت. تیم ملی فوتبال ایران با میانگین ۲.۵ امتیاز از هر مسابقه، دیدارهای انتخابی جام جهانی را به پایان رساند، در حالی که پیش از این، چنین اتفاقی رقم نخورده بود.

اولین صعود ایران به جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین بود که در آن دوران هر برد دو امتیاز داشت که از همین رو ایران از هشت مسابقه، شش برد و دو مساوی کسب کرد و بدون باخت و با ۱۴ امتیاز تنها تیم صعودکننده به جام جهانی از قاره آسیا و اقیانوسیه بود. به لحاظ جدولی، ایران از هر مسابقه ۱.۷۵ امتیاز کسب کرد، اما در شرایطی که حداکثر امتیاز از هر مسابقه دو امتیاز بود. با احتساب هر برد سه امتیاز، می‌توان گفت تیم ملی در انتخابی جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین ۲۰ امتیاز و میانگین ۲.۵ امتیاز از هر مسابقه کسب کرد.

بیشتر بخوانید:

اسکوچیچ: با قدرت به کارم ادامه می‌دهم/ به شایعات توجهی نمی‌کنم

در دومین صعود که ایران از طریق پلی‌آف و برتری مقابل استرالیا به جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه رسید، تیم ملی با سه برد، سه مساوی و دو باخت موفق به کسب ۱۲ امتیاز شد و به پلی‌آف رفت که میانگین ۱.۵ امتیاز از هر مسابقه بود و با وجود دراماتیک بودن، نمی‌توانست صعودی توأم با اقتدار باشد. در صعود به جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان هم، تیم ملی با چهار برد، یک مساوی و یک شکست موفق به کسب ۱۳ امتیاز و میانگین ۲.۱۶ امتیاز از هر بازی شد تا صعود نسبتاً مقتدرانه‌ای داشته باشد.

تیم ملی فوتبال کشورمان پس از یک دوره غیبت در جام جهانی، با پنج برد، یک مساوی و دو شکست و کسب ۱۶ امتیاز به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل رسید که باز هم صعودی دراماتیک بود، اما با میانگین دو امتیاز در هر بازی نمی‌توانست صعود مقتدرانه‌ای باشد. دومین صعود پیاپی ایران به جام جهانی و پنجمین حضور در این رقابت‌ها، صعود به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بود که ایران با شش برد، چهار مساوی و بدون شکست، ۲۲ امتیازی شد تا با میانگین ۲.۲ امتیاز، صعودی مقتدرانه را رقم بزند.

با این حال، سومین صعود پیاپی ایران به جام جهانی و رسیدن به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، همراه با یک رکورد دیگر بود و شاگردان دراگان اسکوچیچ با هشت پیروزی، یک مساوی و یک شکست ۲۵ امتیاز کسب کردند تا با میانگین ۲.۵ امتیاز از هر بازی مقتدرانه‌ترین صعود به جام جهانی را رقم بزنند.

صعود به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر؛ مقتدرانه‌ترین صعود ایران به جام جهانی